act legal covers all major European business centres.
Warsaw | Amsterdam | Bratislava | Bucharest | Budapest | Frankfurt | Milan | Prague | Vienna
meet us at www.actlegal.com

x
x

actlegal.com

Alert podatkowy

NEWSLETTER: Podatkowa strona nieruchomości / wrzesień 2021

30.09.2021

o RETy!

Podatkowa strona nieruchomości
Cykliczny newsletter dla branży RE

wrzesień 2021

Usługi związane z najmem długoterminowym powinny podlegać opodatkowaniu 8% stawką VAT – tak wynika z wiążącej informacji stawkowej Dyrektora KIS z 20 września 2021 r. (0112-KDSL2-1.440.103.2021.2.MK).
Sprawa dotyczyła określenia stawki VAT właściwej dla zakwaterowania na dłuższy okres studentów, osób pracujących oraz pozostałych osób.
„Zgodnie ze słownikiem języka polskiego PWN „zakwaterować” znaczy „przydzielić komuś miejsce czasowego zamieszkania”. Z kolei „zakwaterować się znaczy „zamieszkać gdzieś tymczasowo”. (…) „usługa (…) która mieści się w grupowaniu PKWiU 55 – „Usługi związane z zakwaterowaniem”, ustawodawca w ustawie o podatku od towarów i usług, przewidział preferencyjną stawkę podatku VAT w wysokości 8%, na podstawie art. 41 ust. 2 w zw. z art. 146aa ust. 1 pkt 2 i ust. 1a ustawy oraz poz. 47 załącznika nr 3 do ustawy” – wskazał Dyrektor KIS.
„Po raz kolejny Dyrektor KIS potwierdził w ramach WIS o możliwości zastosowania stawki VAT 8% dla tzw. usług tzw. PRS” komentuje Małgorzata Wąsowska kierująca zespołem podatkowym w act BSWW legal & tax.

Kary umowne zapłacone z tytułu odstąpienia od umów najmu mogą w pewnych sytuacjach stanowić koszty podatkowe – tak wynika z interpretacji Dyrektora KIS z 31 sierpnia 2021 r. (0111-KDIB1-3.4010.498.2017.6.MBD).
Sprawa dotyczyła spółki, która w wyniku przeprowadzonych analiz stwierdziła, że prowadzona przez nią działalność w najmowanych powierzchniach może być nieefektywna z ekonomicznego punktu widzenia, tj. może skutkować poniesieniem strat w sensie ekonomicznym. Dyrektor KIS potwierdził, że w takim przypadku zapłata kar umownych wiąże się z zachowaniem źródła przychodów, a do opisywanych kar nie stosuje się art. 16 ust. 1 pkt 22 ustawy o CIT.
„(…) mając na uwadze, że Kary Umowne wynikające z Umów najmu spełniają definicję kosztów uzyskania przychodu, o których mowa w art. 15 ust. 1 zdanie pierwsze ustawy o PDOP oraz przedmiotowe Kary Umowne nie mają charakteru kar umownych, o których mowa w art. 16 ust. 1 pkt 22 ustawy o PDOP, Wnioskodawca będzie uprawniony do zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów przedmiotowych Kar Umownych” – potwierdził Dyrektor KIS.

Zgodnie z interpretacją ogólną Ministra Finansów do skorzystania z ulgi mieszkaniowej przed 31 grudnia 2018 r. wystarczyło podpisanie umowy deweloperskiej i wydanie pieniędzy na cele mieszkaniowe w ciągu dwóch lat od zbycia poprzedniej nieruchomości – interpretacja ogólna nr DD2.8202.1.2021 Ministra Finansów z dnia 2 września 2021 r.
„Prawo do zwolnienia nie jest warunkowane obowiązkiem definitywnego nabycia ich własności w terminie określonym w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy PIT, w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2018 roku” – wskazał Minister Finansów.
„W interpretacji ogólnej rozwiane zostały wątpliwości, że aby skorzystać z ulgi mieszkaniowej nie musiało dojść do definitywnego przeniesienia własności nieruchomości przed upływem terminu określonego w ustawie. Interpretacja potwierdza ugruntowaną linię orzeczniczą sądów w tym zakresie” wyjaśnia Jakub Świetlicki vel Węgorek z zespołu podatkowego act BSWW legal & tax.

Osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej może działać jako podatnik VAT przy sprzedaży nieruchomości w związku z udzieleniem pełnomocnictw oraz treścią warunków zawieszających – takie wnioski płyną z interpretacji indywidualnej Dyrektora KIS z dnia 31 sierpnia 2021 r. (nr 0111-KDIB1-3.4010.498.2017.6.MBD).
Sprawa dotyczyła osoby fizycznej, która w związku ze sprzedażą należącej do niej nieruchomości upoważniła kupującego między innymi do uzyskania decyzji
i pozwoleń warunkujących zawarcie umowy ostatecznej, uzyskania warunków technicznych dotyczących przyłączenia do mediów, uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę, dokonania podziału nieruchomości.
„W ocenie tut. Organu uznać należy, że podejmowane przez Wnioskodawcę działania oraz dokonane czynności wykluczają sprzedaż działki nr 1 w ramach zarządu jego majątkiem prywatnym. Wobec powyższego, należy stwierdzić, że ww. sprzedaż będzie dostawą dokonaną w ramach prowadzenia działalności gospodarczej w myśl art. 15 ust. 2 ustawy, a Zainteresowany będzie działał jako podatnik VAT, o którym mowa w art. 15 ust. 1 ustawy” – wskazał Dyrektor KIS.

Ustanowienie na rzecz Spółki nieodpłatnej służebności przesyłu stanowi dla Spółki przychód z nieodpłatnych świadczeń na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych – tak wynika z interpretacji Dyrektora KIS z 22 września 2021 r. (0111-KDWB.4010.29.2021.1.ES).
Sprawa dotyczyła spółki która budując sieci ciepłownicze zawiera z nowymi odbiorcami umowy o przyłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej. Warunkiem zawarcia tych umów jest ustanowienie służebności przesyłu. Sieć i urządzenia ciepłownicze faktycznie służą doprowadzaniu energii cieplnej na rzecz odbiorców
tj. właścicieli (użytkowników wieczystych) nieruchomości. Dzięki ustanowieniu służebności Spółka zyskuje prawo do wejścia na teren w przypadku konieczności przeglądu, napraw lub konserwacji sieci. Umożliwia to niezakłócone działanie Spółce, a odbiorcom – niezakłócony odbiór energii.
„Biorąc powyższe pod uwagę należy stwierdzić, że ustanowienie na rzecz Spółki nieodpłatnej służebności przesyłu podlegającej na nieodpłatnym prawie dostępu do nieruchomości i nieodpłatnym korzystaniu z niej powoduje powstanie przychodu z nieodpłatnych świadczeń, na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 2 updop” – ocenił Dyrektor KIS.

Wyburzenie nabytych budynków na nieruchomości w celu zrealizowania w ich miejscu innej inwestycji deweloperskiej nie będzie wiązało się z obowiązkiem dokonania korekty VAT naliczonego – tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora KIS z 8 września 2021 r. (0114-KDIP1-1.4012.362.2021.2.JO).
Sprawa dotyczyła podatnika, który planuje nabyć zabudowaną nieruchomość w celu zrealizowania na niej inwestycji deweloperskiej niezwłocznie po wyburzeniu zabudowań. Organ zgodził się w całości ze stanowiskiem podatnika, iż „nie ma on obowiązku korekty podatku naliczonego, w związku z wyburzeniem Budynku lub Budowli, wynikającego z faktury otrzymanej od Sprzedającego dokumentującej nabycie Przedmiotu Transakcji, odliczonego w związku z nabyciem Przedmiotu Transakcji”.

Obiekt budowlany, będący budowlą w rozumieniu przepisów prawa budowlanego, może zostać uznany za budynek w rozumieniu przepisów ustawy o podatkach i opłatach lokalnych dla celów opodatkowania podatkiem od nieruchomości, jeżeli spełnia definicję budynku określoną w tych przepisach, a jego wyróżniającym się elementem jest powierzchnia użytkowa – tak wynika z uchwały Naczelnego Sądu Administracyjnego z 29 września 2021 r. ( sygn. III FPS 1/21).

Potrzebujesz wsparcia? Masz pytania? Zadzwoń lub napisz.

Małgorzata Wąsowska
Doradca podatkowy / Wspólnik / Head of Tax Practice
+48 691 477 047
malgorzata.wasowska@actlegal-bsww.com

Michał Brzozowicz
Doradca podatkowy / Adwokat / Starszy prawnik
+48 665 667 110
michal.brzozowicz@actlegal-bsww.com

Jakub Świetlicki vel Węgorek
Doradca podatkowy / Starszy prawnik
+48 505 703 768
jakub.swietlicki@actlegal-bsww.com

Szymon Kokot
Doradca podatkowy / Aplikant adwokacki / Prawnik
+48 691 557 507
szymon.kokot@actlegal-bsww.com

Udostępnij

Powiązane aktualności

Informacje prasowe

act legal Poland doradcą prawnym Rank Progress S.A. w transakcji utworzenia z Archicom S.A. joint venture celem realizacji wspólnej inwestycji mieszkaniowej we Wrocławiu

Rank Progress S.A. i Archicom S.A. to spółki inwestycyjno-developerskie notowane na GPW, działające prężnie na rynku nieruchomości. Firmy połączyły swoje siły zawierając umowę joint venture dla realizacji przedsięwzięcia - Projekt Browarna we Wrocławiu, na które składaj...

Informacje prasowe

act legal Poland doradcą prawnym IVS Group w transakcji nabycia udziałów w firmie Rafago Sp. z o.o.

Zespół prawników pod nadzorem Jacka Bieniaka/ Partnera Zarządzającego, Adwokata i Macieja Iwanejko/ Partnera, Adwokata, przeprowadził kompleksowe doradztwo prawne w procesie zakupu przez IVS Group przedsiębiorstwa Vendingowego: Rafago Sp. z o.o./ Katowice. Grupa IVS ...

Informacje prasowe

act BSWW legal & tax doradcą prawnym Archicom S.A.

act BSWW legal & tax doradcą prawnym Archicom S.A. w transakcji zakupu terenów zlokalizowanych we Wrocławiu w rejonie Wybrzeża Reymonta   W listopadzie 2023 r. Archicom S.A. nabył działkę położoną przy ul. Reymonta. W ostatnim czasie deweloper sfinalizował kolejną...

Informacje prasowe

act BSWW legal & tax doradcą prawnym spółki z grupy Profit Development S.A. przy nabyciu nieruchomości położonej w Warszawie

Zespół Prawników act BSWW legal & tax zapewnił kompleksowe doradztwo prawne przy zawarciu umowy sprzedaży pomiędzy sprzedającym a spółką z grupy Profit Development S.A., której przedmiotem jest nieruchomość położona w Warszawie przy ul. Ostródzkiej. Ze strony kance...

Informacje prasowe

act BSWW legal & tax doradcą Archicom S.A. przy nabyciu gruntu we Wrocławiu

Zespół Prawników act BSWW legal & tax odpowiadał za kompleksowe doradztwo prawne Archicom S.A. w procesie nabycia gruntu we Wrocławiu, przy ulicy Władysława Reymonta. Transakcję prowadził Mateusz Prokopiuk/ Partner przy wsparciu Anety Gierzyńskiej/ Starszy prawnik....

Alert prawny

Rok 2023 obfituje w nowelizacje przepisów regulujących proces budowlany

Przygotowaliśmy dla Państwa garść informacji o najważniejszych zmianach, które w świetle naszej praktyki są warte odnotowania z perspektywy deweloperów. Nowelizacja, a właściwie reforma systemu planowania i zagospodarowania przestrzennego: - zastąpienie studiów uwarun...

Wszystkie aktualności