act legal covers all major European business centres.
Warsaw | Amsterdam | Bratislava | Bucharest | Budapest | Frankfurt | Milan | Prague | Vienna
meet us at www.actlegal.com

x
x

actlegal.com

Alert podatkowy

NEWSLETTER: Podatkowa strona nieruchomości / sierpień 2021

31.08.2021

o RETy!

Podatkowa strona nieruchomości
Cykliczny newsletter dla branży RE

sierpień 2021

Najem lokalu hotelowo-usługowego do celów mieszkaniowych będzie czynnością opodatkowaną VAT i niezwolnioną od tego podatku – tak wynika z interpretacji Dyrektora KIS z 05 sierpnia 2021 r. (0112-KDIL1-2.4012.265.2021.2.DS).
Sprawa dot. możliwości zastosowania zwolnienia od VAT do wynajmu lokalu hotelowo-usługowego na cele mieszkaniowe (w tym studentów lub oddelegowanych pracowników).
„(…) ze zwolnienia od podatku od towarów i usług korzysta wyłącznie świadczenie usług wynajmu nieruchomości o charakterze mieszkalnym na cele mieszkaniowe.” – wskazał Dyrektor KIS.
„Interpretacja ma istotne znaczenie w przypadku długoterminowego wynajmu lokali w condo i aparthotelach, w szczególności w kontekście prawa do odliczenia VAT związanego z ich budową lub nabyciem” – komentuje Małgorzata Wąsowska kierująca zespołem podatkowym w act BSWW legal & tax.

Korzystanie z infrastruktury spółki przez zarządzającego może w pewnych sytuacjach skutkować brakiem prawa do odliczenia VAT – tak wynika z interpretacji Dyrektora KIS z 04 sierpnia 2021 r. (0112-KDIL1-1.4012.368.2021.1.AR).
Sprawa dotyczyła osoby fizycznej, która została powołana do pełnienia funkcji członka zarządu spółki i jednocześnie na podstawie umowy świadczyła usługi zarządzania. W związku z tym, że zgodnie z umową zarządzający jest uprawniony do wykorzystania infrastruktury spółki, otrzymuje zryczałtowane wynagrodzenie oraz nie ponosi odpowiedzialności wobec podmiotów trzecich nabrał on wątpliwości, czy działa jako podatnik VAT.
„(…) Zarządzający w ramach zawartej Umowy ze Spółką związany jest/będzie prawnymi więzami tworzącymi stosunek prawny pomiędzy zlecającym wykonanie i wykonującym zlecane czynności co do warunków wykonywania tych czynności oraz wynagrodzenia oraz odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności wobec osób trzecich” – wskazał Dyrektor KIS rozstrzygając, że zarządzający nie działa w charakterze podatnika VAT i tym samym świadczone przez niego usługi nie będą opodatkowane VAT.

Spółka, która wynajmuje studentom lokale mieszkalne w swoim budynku powinna zapłacić podatek od nieruchomości jak od lokali zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej – orzekł WSA w Gliwicach w wyroku z dnia 14 lipca 2021 r. (sygn. akt: I SA/Gl 487/21)
WSA ocenił, że gdyby Spółka nie wynajmowała lokali to nie uzyskałaby przychodów z działalności gospodarczej dlatego wynajmowanie lokali na cele mieszkaniowe nie jest decydujące dla celów opodatkowania.
„Dla zastosowania właściwej stawki podatku od nieruchomości kluczowe znaczenie ma rodzaj prowadzonej przez spółkę działalności, a tym samym znaczenie budynku mieszkalnego (domu studenta) w osiągnięciu efektów tej działalności czyli zysku. Bez wykorzystania przedmiotowego budynku mieszkalnego lub jego części spółka nie będzie mogła zrealizować zamierzenia gospodarczego, a zatem opisane zdarzenie potwierdza, iż przedmiotowy budynek zajęty jest na prowadzenie działalności spółki” – wskazał WSA w Gliwicach.

Sprzedaż udziału w użytkowaniu wieczystym nieruchomości nie stanowi działalności gospodarczej, gdy brak jest przesłanek świadczących o profesjonalnej aktywności podatnika – ocenił WSA w Warszawie w wyroku z dnia 10 lutego 2021 r. (sygn. akt: III SA/Wa 658/20).
Podatnik chciał sprzedać prawo użytkowania wieczystego w ramach zarządu majątkiem prywatnym. W związku z zawartą umową dzierżawy oraz działaniami podjętymi w odniesieniu do nieruchomości organ uznał, że w przedmiotowej sprawie nie działa on w charakterze podatnika VAT.
„Reasumując, należy uznać, że w okolicznościach wskazanych w opisie sprawy planowane zbycie udziału w użytkowaniu wieczystym Nieruchomości nie będzie stanowiło działalności gospodarczej podlegającej opodatkowaniu VAT, gdyż brak jest przesłanek świadczących o aktywności Wnioskodawcy, które to byłyby porównywalne do działań podmiotów zajmujących się profesjonalnie tego rodzaju obrotem. Brak jest tu przesłanek zawodowego, stałego i zorganizowanego charakteru takiej działalności” wskazał WSA w Warszawie.
„Orzeczenie to pokazuje, że nie każda sprzedaż nieruchomości musi być automatycznie klasyfikowana jako dokonana w ramach działalności gospodarczej, w każdej sprawie należy badać szereg okoliczności dotyczących transakcji” – wyjaśnia Michał Brzozowicz z zespołu podatkowego act BSWW legal & tax.

Dochody z tytułu udziału w zysku sp.k. za pośrednictwem spółki jawnej uzyskane przez osobę fizyczną nie są opodatkowane daniną solidarnościową – takie wnioski płyną z interpretacji indywidualnej Dyrektora KIS z dnia 9 czerwca 2021 r. (nr 0113-KDIPT2-3.4011.308.2021.1.MS).
Sprawa dotyczyła osoby fizycznej będącej wspólnikiem w spółce jawnej, która uzyskała dochód z uczestnictwa w zyskach osób prawnych spółki komandytowej. Zdaniem organu taki dochód nie jest wliczany do podstawy opodatkowania daniną solidarnościową.
„(…) dochód (przychód) Wnioskodawczyni z udziału w zyskach SPK, osiągany przez Nią za pośrednictwem SPJ, nie będzie uwzględniany przy ustalaniu podstawy opodatkowania daniną solidarnościową” – stwierdził Dyrektor KIS.

Samodzielne lokale mieszkalne stanowiące własność Spółki nie stanowią budynków, a tym samym nie są objęte podatkiem dochodowym od przychodu ze środka trwałego będącego budynkiem określonym w art. 24b ust. 1 ustawy o CIT – tak wynika z interpretacji Dyrektora KIS z 26 sierpnia 2021 r. (0111-KDIB1-2.4010.253.2021.1.ANK).
Sprawa dotyczyła spółki, która jest właścicielem samodzielnych lokali mieszkalnych, które sukcesywnie sprzedawane są najemcom. Spółka sprzedając samodzielne lokale ustanawia ich odrębną własność.
„Zauważyć należy, że jeżeli podatkiem określonym w art. 24b updop, w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2019 r., miałyby być objęte również samodzielne lokale mieszkalne stanowiące odrębną własność, ustawodawca dałby temu wyraz poprzez jednoznacznie skonstruowaną normę prawną, odnoszącą się do lokali stanowiących odrębną własność” – wskazał Dyrektor KIS.

W celu uznania, że dany podmiot spełnia definicję „spółki nieruchomościowej niezbędne jest łączne spełnienie ustawowych przesłanek – tak wynika z interpretacji Dyrektora KIS z 24 sierpnia 2021 r. (0111-KDIB1-2.4010.235.2021.1.AK).
Sprawa dotyczyła SPV, która powzięła wątpliwość, czy w związku ze sprzedażą jej udziałów posiadanych przez rezydenta podatkowego w Holandii będzie płatnikiem CIT w Polsce pomimo, iż nie uzyskuje przychodów z tytułu najmu oraz wartość bilansowa nieruchomości za rok poprzedzający rok sprzedaży nie przekroczy 10 mln zł.
„W związku z tym, że Wnioskodawca nie spełnia przesłanek do uznania go za spółkę nieruchomościową w rozumieniu art. 4a pkt 35 ustawy o CIT, nie będzie również zobowiązany jako płatnik do wpłacenia zaliczki na podatek w związku z Transakcją na podstawie art. 26aa ust. 1 ustawy o CIT” – ocenił Dyrektor KIS.

Potrzebujesz wsparcia? Masz pytania? Zadzwoń lub napisz.

Małgorzata Wąsowska
Doradca podatkowy / Wspólnik / Head of Tax Practice
+48 691 477 047
malgorzata.wasowska@actlegal-bsww.com

Michał Brzozowicz
Doradca podatkowy / Adwokat / Starszy prawnik
+48 665 667 110
michal.brzozowicz@actlegal-bsww.com

Jakub Świetlicki vel Węgorek
Doradca podatkowy / Aplikant adwokacki / Prawnik
+48 505 703 768
jakub.swietlicki@actlegal-bsww.com

Szymon Kokot
Aplikant adwokacki / Prawnik
+48 691 557 507
szymon.kokot@actlegal-bsww.com

Udostępnij

Powiązane aktualności

Informacje prasowe

act legal Poland doradcą prawnym Rank Progress S.A. w transakcji utworzenia z Archicom S.A. joint venture celem realizacji wspólnej inwestycji mieszkaniowej we Wrocławiu

Rank Progress S.A. i Archicom S.A. to spółki inwestycyjno-developerskie notowane na GPW, działające prężnie na rynku nieruchomości. Firmy połączyły swoje siły zawierając umowę joint venture dla realizacji przedsięwzięcia - Projekt Browarna we Wrocławiu, na które składaj...

Informacje prasowe

act legal Poland doradcą prawnym IVS Group w transakcji nabycia udziałów w firmie Rafago Sp. z o.o.

Zespół prawników pod nadzorem Jacka Bieniaka/ Partnera Zarządzającego, Adwokata i Macieja Iwanejko/ Partnera, Adwokata, przeprowadził kompleksowe doradztwo prawne w procesie zakupu przez IVS Group przedsiębiorstwa Vendingowego: Rafago Sp. z o.o./ Katowice. Grupa IVS ...

Informacje prasowe

act BSWW legal & tax doradcą prawnym Archicom S.A.

act BSWW legal & tax doradcą prawnym Archicom S.A. w transakcji zakupu terenów zlokalizowanych we Wrocławiu w rejonie Wybrzeża Reymonta   W listopadzie 2023 r. Archicom S.A. nabył działkę położoną przy ul. Reymonta. W ostatnim czasie deweloper sfinalizował kolejną...

Informacje prasowe

act BSWW legal & tax doradcą prawnym spółki z grupy Profit Development S.A. przy nabyciu nieruchomości położonej w Warszawie

Zespół Prawników act BSWW legal & tax zapewnił kompleksowe doradztwo prawne przy zawarciu umowy sprzedaży pomiędzy sprzedającym a spółką z grupy Profit Development S.A., której przedmiotem jest nieruchomość położona w Warszawie przy ul. Ostródzkiej. Ze strony kance...

Informacje prasowe

act BSWW legal & tax doradcą Archicom S.A. przy nabyciu gruntu we Wrocławiu

Zespół Prawników act BSWW legal & tax odpowiadał za kompleksowe doradztwo prawne Archicom S.A. w procesie nabycia gruntu we Wrocławiu, przy ulicy Władysława Reymonta. Transakcję prowadził Mateusz Prokopiuk/ Partner przy wsparciu Anety Gierzyńskiej/ Starszy prawnik....

Alert prawny

Rok 2023 obfituje w nowelizacje przepisów regulujących proces budowlany

Przygotowaliśmy dla Państwa garść informacji o najważniejszych zmianach, które w świetle naszej praktyki są warte odnotowania z perspektywy deweloperów. Nowelizacja, a właściwie reforma systemu planowania i zagospodarowania przestrzennego: - zastąpienie studiów uwarun...

Wszystkie aktualności