Kapitalny komentarz | 03.06.2022 r.
30 maja 2022 r. weszła w życie Ustawa z dnia 7 kwietnia 2022 r. o zmianie ustawy o listach zastawnych i bankach hipotecznych oraz niektórych innych ustaw[1].
Ustawa wprowadza nowelizację m. in. ustawy o ofercie publicznej, obejmującą zmiany w wezwaniach (m.in. dodanie do porządku prawnego wezwań dobrowolnych, zmiana progu wezwania obowiązkowego), zwiększenia uprawnień KNF, modyfikacje w zakresie ustalania ceny minimalnej w wezwaniach, pośrednie nabycie akcji, czy zmiany dotyczące możliwości karania członków zarządu oraz rad nadzorczych niezależnie od nałożenia sankcji na spółkę.
I właśnie tej ostatniej zmianie, dot. karania członków zarządu i rady nadzorczej, dokładnie przyjrzymy się w najnowszym wydaniu Kapitalnego Komentarza.
- Ratio legis zmian:
Jak wskazano w uzasadnieniu ustawy nowelizującej, zmiany przewidziane w art. 96 ust. 7 i 7a ustawy o ofercie publicznej mają na celu uniezależnienie możliwości nałożenia kary na osobę pełniącą funkcję członka zarządu lub rady nadzorczej spółki publicznej od wcześniejszego nałożenia kary na samą spółkę.
Jednocześnie, będzie to możliwe jedynie w przypadku rażących naruszeń obowiązków, które ustawa o ofercie nakłada na spółkę publiczną.
- Ukaranie członka organu a brak konieczności uprzedniego ukarania spółki:
Przed nowelizacją, Komisja Nadzoru Finansowego posiadała uprawnienie do ukarania członka zarządu lub rady nadzorczej, jedynie po uprzednim ukaraniu spółki.
W obowiązującym stanie prawnym, możliwe jest nałożenie kary na osobę pełniącą funkcję członka zarządu albo rady nadzorczej niezależnie od wcześniejszego wydania decyzji nakładającej karę na spółkę, ale pod warunkiem uznania naruszenia obowiązków za rażące.
- Naruszenie obowiązków przez członka zarządu:
Podkreślenia wymaga fakt, że nadal będzie możliwe nałożenie kary pieniężnej na członka zarządu w przypadku naruszeń niebędących rażącymi, w ciągu 12 miesięcy od nałożenia kary na spółkę.
- Wydłużenie terminu przedawnienia:
Co istotne, zmiany dokonane w art. 96 ust. 7 ustawy o ofercie publicznej, powodują wydłużenie okresów przedawnienia na nakładanie kar na członków organów.
W obecnym stanie prawnym, w przypadku rażącego naruszenia obowiązków przez spółkę, termin przedawnienia wynosi 5 lat od dnia dokonania tego naruszenia przez spółkę.
- Przepisy przejściowe:
Za zachowania stanowiące naruszenie przepisów ustawy o ofercie, zaistniałe przed dniem wejścia w życie jej nowelizacji, sankcję administracyjną wymierza się według przepisów dotychczasowych, chyba że sankcja administracyjna wymierzona według przepisów znowelizowanych, byłaby względniejsza dla strony postępowania.
- Zwiększona aktywność KNF:
Poruszane zagadnienie jest istotne, z uwagi na stale zwiększającą się aktywność Komisji Nadzoru Finansowego w zakresie nakładania sankcji na członków zarządów, jak i członków rad nadzorczych spółek publicznych.
Analiza komunikatów KNF z ostatnich kilku lat pokazuje wyraźną tendencję wzrostową w karaniu członków organów spółki.
Nakładane sankcje w przeważającej większości wynikają z zaniechań lub błędów dotyczących przekazywania raportów okresowych, jak i informacji poufnych.
Nakładanie sankcji bezpośrednio na osoby piastujące funkcje zarządcze lub nadzorcze może być związane również z pośrednim zabezpieczeniem interesu akcjonariuszy, przez ograniczenie bezpośrednich kar wobec spółki. Na uznanie zasługuje w tym przypadku nowelizacja, umożliwiająca pociąganie do odpowiedzialności członków rad nadzorczych lub zarządu z pominięciem uprzednio nałożonych sankcji na spółkę.
Dotychczas, wszczęcie postępowania w zakresie nałożenia kary na członka organu następowało w sytuacji, w której organ zbadał i zweryfikował naruszenie dokonane przez samą spółkę.
Obecnie, KNF może jeszcze bez takiej weryfikacji wszcząć postępowanie w zakresie nałożenia kary pieniężnej na członka organu spółki, a nawet wydać decyzję w tym zakresie przed przeprowadzeniem postępowania wobec spółki.
Podkreślenia wymaga zatem wyjątkowa odpowiedzialność leżąca obecnie po stronie KNF, w zakresie wstępnej weryfikacji naruszenia oraz odpowiedniej komunikacji z rynkiem, w zakresie podejmowanych działań sankcyjnych wobec członków organów spółek publicznych.
Jeśli potrzebowaliby Państwo pogłębić powyższy temat, zapraszamy do kontaktu z naszymi Ekspertami:

Piotr Wojnar
Adwokat / Partner Zarządzający
+48 22 420 59 59
piotr.wojnar@actlegal-bsww.com

Łukasz Świątek
Adwokat / Starszy prawnik
+48 504 763 762
lukasz.swiatek@actlegal-bsww.com

Katarzyna Krzykwa
Aplikant adwokacki / Prawnik
+48 508 647 832
katarzyna.krzykwa@actlegal-bsww.com