W ramach tzw. „tarczy antykryzysowej” Prezydent podpisał wczoraj (31 marca 2020 r.) ustawę, w której znalazły się zmiany dotyczące Prawa zamówień publicznych („PZP”). Poniżej przedstawiamy syntetyczne podsumowanie zmian, w stosunku do poprzednio omawianego przez nas projektu „tarczy antykryzysowej” („Poprzedni Projekt”), przedstawionego w alercie z dnia 24 marca 2020 r.
1. WYŁĄCZENIE STOSOWANIA USTAWY PZP – art. 6 ust. 1 Ustawy
1.1. W tym zakresie Ustawa nie wprowadza zmian w brzmieniu zaproponowanym w Poprzednim Projekcie. Zgodnie z nim PZP nie będzie miało zastosowania do zamówień na usługi lub dostawy niezbędne do przeciwdziałania COVID-19, jeżeli zachodzi wysokie prawdopodobieństwo szybkiego i niekontrolowanego rozprzestrzeniania się choroby lub jeżeli wymaga tego ochrona zdrowia publicznego. Ponownie przypominamy, iż zgodnie z treścią art. 46c ustawy z dnia 5 grudnia 2008 roku o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi („Ustawa o Epidemii”): „do zamówień na usługi, dostawy lub roboty budowlane udzielanych w związku z zapobieganiem lub zwalczaniem epidemii na obszarze, na którym ogłoszono stan zagrożenia epidemicznego lub stan epidemii, nie stosuje się przepisów o zamówieniach publicznych.”
Ten przepis obejmuje wyraźny szerszy krąg zamówień, które są w okresie epidemii wyłączone spod stosowania ustawy PZP, gdyż uwzględnia roboty budowlane.
2. ZMIANY W ZAKRESIE UMÓW O ZAMÓWIENIE PUBLICZNE
2.1. Pozostawiono rozwiązania dotyczące możliwości modyfikacji zawartej umowy PZP – w zakresie terminów, jak również w zakresie wysokości ustalonego umownie wynagrodzenia, a także wyłączenia odpowiedzialności zamawiających (również zamawiających sektorowych) za odstąpienie od ustalenia i dochodzenia od wykonawców należności (np. kar umownych) lub dokonanie zmiany umowy, na zasadach określonych w projekcie.
2.2. Wydłużono termin na zajęcie stanowiska przez stronę umowy o zamówienie publiczne, w przypadku uzyskania przez nią informacji od drugiej strony o wpływie (który wystąpił lub może wstąpić) okoliczności związanych z wystąpieniem COVID-19 na należyte wykonanie tej umowy przez tę stronę. Termin wynosi obecnie 14 dni od dnia uzyskania tej informacji wraz z uzasadnieniem (oraz dowodami w postaci oświadczeń własnych lub dokumentów). Poprzednio – 7 dni.
2.3. Na marginesie przypominamy, iż zmiana umowy o zamówienie publiczne wymaga osiągnięcia porozumienia pomiędzy stronami tej umowy i zawarcia aneksu do umowy, co oznacza, że nie stanowi samodzielnego roszczenia żadnej ze stron, powodującego automatyczną zmianę tej umowy. Dotyczy to również zmian, które mogłyby być związane z obecną sytuacją zagrożenia COVID-19.
2.4. Wyraźnie zaznaczono, że okoliczności związane z wystąpieniem COVID-19, o których mowa w Ustawie, nie mogą stanowić samodzielnej podstawy do wykonania umownego prawa odstąpienia od umowy.
3. ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZAMAWIAJĄCYCH
Pozostawiono bez zmian postanowienia dotyczące „wyłączenia odpowiedzialności” zamawiających, wynikającej z ustawy o dyscyplinie finansów publicznych, za działania polegające na dokonaniu zmiany umowy o zamówienie publiczne lub odstąpienia od ustalenia i dochodzenia należności powstałych w związku z niewykonaniem lub nienależytym wykonaniem umowy w sprawie zamówienia publicznego na skutek okoliczności związanych
z COVID-19.
4. KRAJOWA IZBA ODWOŁAWCZA i KONTROLE POSTĘPOWAŃ
Przewidziano nowe regulacje dotyczące działalności Krajowej Izby Odwoławczej, tj.:
4.1. w okresie stanu epidemii ogłoszonego z powodu COVID-19 Krajowa Izba Odwoławcza nie przeprowadza posiedzeń i rozpraw z udziałem stron i uczestników postępowania odwoławczego;
4.2. Ustawa nie wstrzymuje i nie zawiesza biegu terminów na złożenie odwołania, co oznacza, że wykonawcy chcący skorzystać ze środków ochrony prawnej, będą związani terminami wynikającymi z PZP. W przypadku odwołania termin będzie w związku z tym wynosił zasadniczo 5 lub 10 dni od dnia powzięcia informacji o podstawach do wniesienia odwołania.
W tym zakresie rekomendujemy wnoszenie odwołania w postaci elektronicznej, opatrzonej kwalifikowanym podpisem elektronicznym.
4.3. Ustawa nie wstrzymuje również kontroli uprzednich zamówień współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej, prowadzonych przez Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych – wartość zamówienia równa lub wyższa odpowiednio: (i) 20.000.000 euro dla robót budowanych i (ii) 10.000.000 euro dla dostaw i usług. Informacja pokontrolna powinna zostać przekazana w terminie nie później, niż 14 dnia od dnia otrzymania całości dokumentacji postępowania (30 dni – w przypadku kontroli szczególnie skomplikowanej).
Podtrzymujemy wszystkie nasze zalecenia dotyczące wykonawców i zamawiających w związku z zaistniałą sytuacją, które wskazaliśmy w poprzednim alercie, do którego Państwa odsyłamy.
Jesteśmy do Państwa pełnej dyspozycji i służymy pomocą w ocenie Państwa sytuacji. Prosimy o kontakt w dowolnej chwili drogą elektroniczną lub telefonicznie:
Sebastian Pietrzyk – współkierujący praktyką zamówień publicznych
+48 606 406 531
sebastian.pietrzyk@actlegal-bsww.com
Marcelina Daszkiewicz – współkierująca praktyką zamówień publicznych
+48 665 667 670
marcelina.daszkiewicz@actlegal-bsww.com