act legal covers all major European business centres.
Warsaw | Amsterdam | Bratislava | Bucharest | Budapest | Frankfurt | Milan | Prague | Vienna
meet us at www.actlegal.com

x
x

actlegal.com

Koronawirus alert

Zmiany w Prawie zamówień publicznych w związku z projektowaną specustawą „tarczą antykryzysową 2.0”

09.04.2020

Projekt tzw. „tarczy antykryzysowej 2.0” trafił właśnie do Sejmu („Projekt Ustawy”). W przekazanej wersji znalazły się kolejne zmiany do już obowiązującej specustawy, w tym dotyczące Prawa zamówień publicznych („PZP”). Poniżej przedstawiamy syntetyczne podsumowanie projektowanych zmian.

1. ZMIANY W ZAKRESIE UMÓW O ZAMÓWIENIE PUBLICZNE

1.1. Pozostawiono rozwiązania dotyczące możliwości modyfikacji zawartej umowy PZP – w zakresie terminów, sposobu realizacji zamówienia lub zakresu świadczenia a także wyłączenia odpowiedzialności zamawiających (również zamawiających sektorowych) za odstąpienie od ustalenia i dochodzenia od wykonawców należności (np. kar umownych) lub dokonanie zmiany umowy, na zasadach określonych w projekcie.

1.2. Dodano nową okoliczność, która wpływa lub może wpłynąć na realizację umowy (związaną z COVID-19) i o której strony powinny się informować. Według Projektu Ustawy są to: „inne okoliczności, które uniemożliwiają bądź w istotnym stopniu ograniczają możliwość wykonania umowy”.

1.3. Dotychczasowe okoliczności, jak również nowo projektowane w równym stopniu mają dotyczyć podwykonawców, jak i dalszych podwykonawców.

1.4. Dodano przepis precyzujący dla wykonawców mających siedzibę poza Rzeczpospolitą Polską o treści: „w przypadku wykonawców mających siedzibę lub wykonujących działalność związaną z realizacją umowy poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w miejsce dokumentów, o których mowa w pkt 1–5, składa się dokumenty wydane przez odpowiednie instytucje w tych krajach lub oświadczenia tych wykonawców”.

1.5. Projekt Ustawy zmienia też zasadę zmiany umowy o zamówienie publiczne w zakresie wynagrodzenia w ten sposób, że obecne postanowienie o treści: „zmianę zakresu świadczenia wykonawcy i odpowiadającą jej zmianę wynagrodzenia wykonawcy – o ile wzrost wynagrodzenia spowodowany każdą kolejną zmianą nie przekroczy 50% wartości pierwotnej umowybędzie zastąpione postanowieniem: „zmianę zakresu świadczenia wykonawcy i odpowiadającą jej zmianę wynagrodzenia lub sposobu rozliczenia wynagrodzenia wykonawcy”. Oznacza to, że zmiana wynagrodzenia lub sposoby rozliczenia będzie „szła zawsze w parze” ze zmianą zakresu świadczenia, czyli na podstawie przepisów specustawy (zarówno obowiązującej, jak i projektowanej) nie jest możliwe żądanie samej zmiany wynagrodzenia (sposobu rozliczania) bez jednoczesnej zmiany zakresu świadczenia.

1.6. Projekt Ustawy wprowadza regulację dotyczącą formy zawierania umów o zamówienie publiczne w następujący sposób: „W okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii oraz związanych z nimi ograniczeń w przemieszczaniu się, umowy o zamówienie publiczne zawierane są pod rygorem nieważności w formie pisemnej, albo za zgodą zamawiającego w postaci elektronicznej opatrzonej kwalifikowanym podpisem elektronicznym”.

1.7. Przewiduje się, że przepisy Projektowanej Ustawy będą miały zastosowanie do umów o zamówienie publiczne, do których nie stosuje się przepisów PZP.

1.8. Wprowadzono analogiczne zasady informowania się stron i zmiany umów dla stron umów offsetowych zawartych na podstawie przepisów ustawy z dnia 26 czerwca 2014 r. o niektórych umowach zawieranych w związku z realizacją zamówień o podstawowym znaczeniu dla bezpieczeństwa państwa.

1.9. Na marginesie przypominamy, iż zmiana umowy o zamówienie publiczne wymaga osiągnięcia porozumienia pomiędzy stronami tej umowy i zawarcia aneksu do umowy, co oznacza, że nie stanowi samodzielnego roszczenia żadnej ze stron, powodującego automatyczną zmianę tej umowy. Dotyczy to również zmian, które mogłyby być związane z obecną sytuacją zagrożenia COVID-19.

2. ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZAMAWIAJĄCYCH

Pozostawiono bez zmian postanowienia dotyczące „wyłączenia odpowiedzialności” zamawiających, wynikającej z ustawy o dyscyplinie finansów publicznych, za działania polegające na dokonaniu zmiany umowy o zamówienie publiczne lub odstąpienia od ustalenia i dochodzenia należności powstałych w związku z niewykonaniem lub nienależytym wykonaniem umowy w sprawie zamówienia publicznego na skutek okoliczności związanych z COVID-19.

3. KRAJOWA IZBA ODWOŁAWCZA

1.1. Obecnie Urząd Zamówień Publicznych wspólnie z Krajową Izbą Odwoławczą oraz Ministerstwem Rozwoju pracują nad wznowieniem rozpatrywania odwołań przez Krajową Izbę Odwoławczą.

1.2. Z informacji zawartych na stronie UZP wynika, że przygotowany został tymczasowy tryb orzekania Krajowej Izby Odwoławczej na podstawie dokumentacji przekazanej przez strony postępowania, przy czym wymaga to dodatkowych zmian organizacyjnych i legislacyjnych.

W niniejszej sytuacji nadal rekomendujemy wnoszenie odwołania w postaci elektronicznej, opatrzonej kwalifikowanym podpisem elektronicznym.

Podtrzymujemy wszystkie naszej zalecenia dotyczące wykonawców i zamawiających w związku z zaistniałą sytuacją, które wskazaliśmy w naszych poprzednich alertach, do których Państwa odsyłamy (alert 1 i alert 2).

Jesteśmy do Państwa pełnej dyspozycji i służymy pomocą w ocenie Państwa sytuacji. Prosimy o kontakt w dowolnej chwili drogą elektroniczną lub telefonicznie:

Sebastian Pietrzyk – współkierujący praktyką zamówień publicznych
+48 606 406 531
sebastian.pietrzyk@actlegal-bsww.com

Marcelina Daszkiewicz – współkierująca praktyką zamówień publicznych
+48 665 667 670
marcelina.daszkiewicz@actlegal-bsww.com

Udostępnij

Powiązane aktualności

Informacje prasowe

act BSWW legal & tax doradcą przy zawarciu umów najmu powierzchni w kompleksie „Plac Unii”

Zespół Nieruchomości act BSWW legal & tax odpowiadał za kompleksowe doradztwo prawne w procesie negocjacji i zawarcia umów najmu powierzchni biurowej oraz handlowo-usługowej zlokalizowanej w obiekcie „Plac Unii”, przy ulicy Puławskiej w Warszawie. Na tym etapie pro...

Alert prawny

Likwidacja użytkowania wieczystego w 2023 roku

Etap projektu W dniu 5 kwietnia 2023 roku Premier, w imieniu Rady Ministrów, złożył do Parlamentu projekt ustawy o zmianie ustawy o gospodarce nieruchomościami oraz niektórych innych ustaw. Za projektem ustawy zagłosowało aż 442 posłów. 7 lipca Sejm odrzucił poprawki ...

Securing Business: Newsletter dla biznesu poświęcony kwestiom restrukturyzacji, upadłości i zabezpieczeń

Nadchodzą duże zmiany w prawie restrukturyzacyjnym – implementacja „dyrektywy drugiej szansy”

Na zaawansowanym etapie są obecnie prace legislacyjne nad rządowym projektem ustawy o zmianie ustawy – Prawo restrukturyzacyjne oraz niektórych innych ustaw (UC120)*. 21 kwietnia 2023 r. Rządowe Centrum Legislacji opublikowało jego nową wersję. Konieczność nowelizacji w...

Aktualności

Postępowanie o zatwierdzenie układu – szkolenie online

Kancelaria act BSWW legal & tax wraz z MMC Polska serdecznie zaprasza na szkolenie online, które odbędzie się 25 listopada o godzinie 9:30. Nasi eksperci Marek Miszkiel, Partner oraz Co-Head of Bankruptcy and Restructuring Practice oraz Mariusz Grochowski, LL.M.,...

Aktualności

act BSWW legal & tax doradza Invesco Real Estate przy zawarciu umowy najmu z LUX MED Sp. z o.o.

Zespół Nieruchomości act BSWW legal & tax odpowiadał za kompleksowe doradztwo prawne w procesie negocjacji i zawarcia umowy najmu. Negocjacje dotyczyły prawie 500 mkw powierzchni biurowej zlokalizowanej w kompleksie Plac Unii, przy ulicy Puławskiej w Warszawie. Pres...

Aktualności

act BSWW legal & tax doradza Moneguard 9 w nieruchomościowym projekcie joint venture.

Kancelaria act BSWW legal & tax doradzała spółce Moneguard 9 Sp. z o.o. w transakcji polegającej na utworzeniu ze Spółką Zachodnia Korporacja Finansowa Sp z o.o. joint venture w celu realizacji projektu nieruchomościowego w Kołobrzegu. Planowana inwestycja ma pol...

Wszystkie aktualności