Możliwość wstecznego rozliczania strat podatkowych w PIT i CIT poniesionych w 2020 r.
• Podatnicy, którzy z powodu COVID-19:
(i) ponieśli stratę w roku 2020 oraz
(ii) uzyskali w roku 2020, przychody niższe o co najmniej 50% od przychodów uzyskanych z tej działalności w roku 2019
– mogą w deklaracji CIT-8 za 2019 rok jednorazowo obniżyć dochód o wysokość straty poniesionej w 2020, nie więcej jednak niż o kwotę 5 mln zł.
Odroczenie płatności podatku od przychodów z budynków do 20 lipca 2020 r.
• Przesunięcie terminu do zapłaty podatku od przychodów z budynków za miesiące marzec-maj 2020 r. do 20 lipca 2020 r. gdy:
(i) podatnik poniósł w danym miesiącu negatywne konsekwencje ekonomiczne z powodu COVID-19;
(ii) uzyskane przez podatnika w danym miesiącu przychody są niższe o co najmniej 50% w stosunku do analogicznego miesiąca 2019 r.
Odroczenie płatności zaliczek na PIT do dnia 1 czerwca 2020 r.
• Obowiązek wpłaty pobranych zaliczek na PIT za marzec i kwiecień 2020 r. od przychodów z umowy o pracę, umów zlecenia i umów o dzieło, z tytułu praw majątkowych (jeśli zastosowanie mają 50% KUP) i od zasiłków pieniężnych z ZUS wypłacanych przez płatników zostaje przesunięty do dnia 1 czerwca 2020 r., jeżeli płatnicy ponieśli negatywne konsekwencje ekonomiczne z powodu COVID-19.
Zwolnienie z PCC
• Zwolnienie z PCC umów pożyczek zawieranych do dnia 31 sierpnia 2020 r. – dot. przedsiębiorców, których płynność finansowa uległa pogorszeniu w związku z ponoszeniem negatywnych konsekwencji ekonomicznych z powodu COVID-19.
Wyłączenie obowiązku stosowania ulgi na złe długi przez dłużników, w przypadku braku zapłaty
• Dłużnik nie ma obowiązku zwiększenia dochodu stanowiącego podstawę obliczenia zaliczek na CIT za 2020 r. o wartość niezapłaconych zobowiązań handlowych, jeżeli spełnił łącznie następujące warunki:
(i) poniósł w danym okresie rozliczeniowym negatywne konsekwencje ekonomiczne z powodu COVID-19;
(ii) uzyskane przez dłużnika w danym miesiącu przychody są niższe o co najmniej 50% w stosunku do analogicznego miesiąca 2019 r.
Możliwość rezygnacji z uproszczonej formy wpłacania zaliczek za marzec–grudzień 2020 r.
• Mali podatnicy stosujący w 2020 r. uproszczoną formę wpłacania zaliczek mogą zrezygnować w trakcie roku podatkowego z tej formy wpłacania zaliczek za miesiące marzec–grudzień 2020 r., jeżeli ponoszą negatywne konsekwencje ekonomiczne z powodu COVID-19.
• O rezygnacji z podatnik powinien informować urząd skarbowy w zeznaniu rocznym za 2020 r.
Odliczenie darowizn na przeciwdziałanie COVID-19
• Od podstawy opodatkowania podatnik może odliczyć wartość darowizn (pieniężnych lub rzeczowych) przekazanych w 2020 r. na przeciwdziałanie COVID-19:
(i) podmiotom wykonującym działalność leczniczą, wpisanym do wykazu, o którym mowa w ustawie o COVID-19;
(ii) Agencji Rezerw Materiałowych z przeznaczeniem na cele wykonywania zadań ustawowych;
(iii) Centralnej Bazy Rezerw Sanitarno-Przeciwepidemicznych z przeznaczeniem na cele wykonywania jej działalności statutowej.
Przesunięcie terminów wejścia w życie
• Podatek od sprzedaży detalicznej: na 1 stycznia 2021 r.
• Nowa matryca stawek VAT: Przesunięcie wejścia w życie na 1 lipca 2020 r.
• JPK VAT z deklaracją dla dużych przedsiębiorców: Przesunięcie wejścia w życie na 1 lipca 2020 r.
Brak opłaty prolongacyjnej w przypadku przyznania ulg w podatkach i ZUS
• Zniesienie opłaty prolongacyjnej w przypadku o decyzji o udzieleniu ulgi podatkowej (na podstawie wniosku złożonego w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo w okresie 30 dni po jego odwołaniu, a w przypadku ogłoszenia stanu epidemii – w okresie jego obowiązywania albo w okresie 30 dni po jego odwołaniu)
• Zniesienie opłaty prolongacyjnej w przypadku odroczenia terminu płatności lub rozłożenia na raty należności z tytułu składek ZUS należnych za okres od 1 stycznia 2020 r. (na podstawie wniosku złożonego w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo w okresie 30 dni po jego odwołaniu, a w przypadku ogłoszenia stanu epidemii – w okresie jego obowiązywania albo w okresie 30 dni po jego odwołaniu).
Kontrole podatkowe, egzekucja
• Możliwość zawieszenia z urzędu albo na wniosek postępowania lub kontroli podatkowej lub kontroli celno-skarbowej. Postanowienie wywołuje skutki prawne od chwili jego wydania. Organ doręcza to postanowienie niezwłocznie, nie później jednak niż w terminie doręczenia postanowienia w sprawie podjęcia zawieszonego postępowania albo kontroli. Do terminów postępowań i kontroli zawieszonych nie wlicza się okresów ich zawieszenia.
Sprawozdawczość – przesunięcie terminów
• Wydłużenie termin na złożenie zawiadomienia o dokonaniu płatności na rachunek spoza białej listy do 14 dni od dnia zlecenia przelewu w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii ogłoszonych z powodu COVID-19.
• Zawieszenie terminów dot. raportowania schematów podatkowych (innych niż transgraniczne) w okresie od dnia 31 marca do dnia 30 czerwca 2020 r.
• Wydłużenie terminu na wydanie interpretacji podatkowych do 6 miesięcy
Kompetencje dla organów w sprawie dalszych ulg i udogodnień
• Rada miasta może uchwalić za część roku 2020 r. zwolnienie z PON gruntów, budynków i budowli związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej – dot. przedsiębiorców, których płynność finansowa uległa pogorszeniu w związku z ponoszeniem negatywnych konsekwencji ekonomicznych z powodu COVID-19.
• Wójt (burmistrz, prezydent miasta), w drodze zarządzenia, może przedłużyć terminy płatności rat podatku od nieruchomości, płatnych w kwietniu, maju i czerwcu 2020 r., nie dłużej niż do 30 września 2020 r. – dot. wskazanych w zarządzeniu grup przedsiębiorców, których płynność finansowa uległa pogorszeniu w związku z ponoszeniem negatywnych konsekwencji ekonomicznych z powodu COVID-19.
• MF ma możliwość w formie rozporządzenia dokonać przesunięcia terminu sporządzenia, zatwierdzenia, udostępnienia i przekazania sprawozdania finansowego.
W razie pytań, zapraszamy do kontaktu:
Małgorzata Wąsowska
Doradca Podatkowy / Partner
malgorzata.wasowska@actlegal-bsww.com
+48 691 477 047