W związku z trwającymi pracami nad nowelizacją tzw. specustawy COVID-19 przedstawiamy wybrane informacje dotyczące proponowanych przez rząd zmian w obszarze zatrudniania pracowników i wsparcia pracodawców w organizacji pracy i wypłacie wynagrodzeń w celu ochrony miejsc pracy.
Dofinansowanie wynagrodzeń
Finansowane ze środków Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych
Wypłata świadczeń na dofinansowanie wynagrodzeń dla pracowników (osoby zatrudnione na podstawie umów o pracę, umów zlecenia oraz innych umów cywilnoprawnych od których odprowadzane są składki na ubezpieczenia społeczne) objętych przestojem ekonomicznym lub obniżonym wymiarem czasu pracy oraz na opłacanie składek na ubezpieczenia społeczne pracowników należnych od pracodawcy, przez łączny okres 3 miesięcy przypadających po dacie podpisania umowy o przyznaniu świadczenia.
Dofinansowanie w wysokości:
– nie więcej niż 50% minimalnego wynagrodzenia za pracę (1300 zł) – w przypadku pracowników objętych przestojem ekonomicznym;
– połowę wynagrodzenia, ale nie więcej niż 40% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału (2079,43 zł) – w przypadku pracowników objętych obniżonym wymiarem czasu pracy (o 20 %, nie więcej jednak niż do 0,5 etatu).
Dofinansowanie przysługiwałoby w okresie wprowadzonego przez pracodawcę przestoju ekonomicznego lub obniżonego wymiaru czasu pracy spowodowanego wystąpieniem spadku obrotów gospodarczych w związku COVID 19, rozumianych jako spadek sprzedaży towarów lub usług, w ujęciu ilościowym lub wartościowym:
– nie mniej niż o 15%, obliczony jako stosunek łącznych obrotów w ciągu dowolnych 2 kolejnych miesięcy w okresie od stycznia 2020 r., do łącznych obrotów z analogicznych 2 miesięcy z roku ubiegłego, lub
– nie mniej niż o 25% obrotów w miesiącu w okresie od stycznia 2020 r. w porównaniu do miesiąca poprzedniego.
Finansowane przez starostów (powiatowy urząd pracy)
Dofinansowanie części kosztów wynagrodzeń pracowników oraz należnych składek na ubezpieczenia społeczne dla mikro-, małych i średnich przedsiębiorców zatrudniających pracowników, w przypadku spadku obrotów gospodarczych w następstwie wystąpienia COVID-19 w ciągu dowolnie wskazanych 2 kolejnych miesięcy po 1 stycznia 2020 r. w porównaniu do łącznych obrotów w ciągu dowolnie wskazanych 2 kolejnych miesięcy kalendarzowych roku poprzedniego, przyznawane na okres nie dłuższy niż 6 miesięcy dla mikro- i małych przedsiębiorców oraz 3 miesięcy – średnich przedsiębiorców.
Dofinansowanie to obejmować ma w zależności od spadku obrotów:
(i) spadek obrotów co najmniej 30 % – iloczyn liczby pracowników i 50 % kwoty minimalnego wynagrodzenia,
(ii) spadek obrotów co najmniej 50 % – iloczyn liczby pracowników i 70 % kwoty minimalnego wynagrodzenia,
(iii) spadek obrotów co najmniej 80 % – iloczyn liczby pracowników i 90 % kwoty minimalnego wynagrodzenia.
Przyznanie poszczególnych ww. świadczeń uwarunkowane będzie również koniecznością spełnienia szeregu kryteriów dodatkowych, których szczegółowe omówienie z uwagi na obszerność tematu nie jest tu możliwe.
Badania okresowe warunkujące dopuszczenie do pracy
Proponuje się zawieszenie obowiązku wykonywania badań okresowych oraz badań przeprowadzanych po zakończeniu pracy z określonymi substancjami niebezpiecznymi oraz zakazu dopuszczenia do pracy bez aktualnego orzeczenia lekarskiego. Badania te będą musiały być wykonane w okresie nie dłuższym niż 60 dni od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii.
Aktualny pozostaje natomiast obowiązek przeprowadzania badań kontrolnych oraz przeprowadzania badań wstępnych, jednak w przypadku braku dostępności lekarza uprawnionego tymczasowo badanie takie będzie mógł przeprowadzić i wydać orzeczenie inny lekarz.
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy
Pracownikom opiekującym się dziećmi do lat 8 proponuje się przyznanie kolejnych 14 dni zasiłku opiekuńczego (nie wlicza się do nich dni wykorzystanych na podstawie przepisów specustawy w brzmieniu sprzed nowelizacji).
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługiwać miałby też przez okres 14 dni:
1. ubezpieczonemu z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad osobą legitymującą się orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności do ukończenia 18 lat albo orzeczeniem o niepełnosprawności
2. ubezpieczonemu zwolnionemu od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad dorosłą osobą niepełnosprawną;
Jednocześnie proponuje się, aby Rada Ministrów mogła wydłużyć te okresy ponad okresy wskazane w specustawie, jeśli będzie to konieczne z uwagi na wydłużenie okresów zamknięcia placówek opiekuńczych i szkolnych.
Zmiana warunków zatrudnienia na mniej korzystne.
Proponuje się też, aby u pracodawcy, u którego wystąpił określony spadek obrotów gospodarczych i który nie zalega w regulowaniu zobowiązań podatkowych, składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne i in. (z wyjątkami) do końca III kwartału 2019 r., było dopuszczalne:
– ograniczenie nieprzerwanego minimalnego odpoczynku dobowego do nie mniej niż 8 godzin (z 11 godzin) i nieprzerwanego minimalnego odpoczynku tygodniowego do nie mniej niż 32 godzin (z 35 godzin), obejmujących co najmniej 8 godzin nieprzerwanego odpoczynku dobowego, przy czym w takim wypadku pracownikowi przysługiwałby równoważny okres odpoczynku w wymiarze różnicy między 11 godzinami a liczbą godzin krótszego wykorzystanego przez pracownika okresu odpoczynku, którego pracodawca ma obowiązek udzielić pracownikowi w okresie nie dłuższym niż 8 tygodni;
– zawarcie porozumienia o stosowaniu mniej korzystnych warunków zatrudnienia pracowników niż wynikające z umów o pracę zawartych z tymi pracownikami, w zakresie i przez czas ustalone w porozumieniu zawartym ze związkami zawodowymi albo przedstawicielami pracowników, jeśli u danego pracodawcy nie działają związki zawodowe.
W razie pytań, zapraszamy do kontaktu:
Ewa Bieniak
Radca Prawny / Of Counsel
ewa.bieniak@actlegal-bsww.com
+48 691 951 285
Piotr Pośnik
Adwokat / Partner
piotr.posnik@actlegal-bsww.com
+48 607 880 133
Ewa Ostaszkiewicz-Sobiczewska
Adwokat / Partner
ewa.ostaszkiewicz@actlegal-bsww.com
+48 660 202 647, +48 22 420 59 59
Marta Podskarbi
Adwokat / Starszy Prawnik
marta.podskarbi@actlegal-bsww.com
+48 604 506 607, +48 22 420 59 59