act legal covers all major European business centres.
Warsaw | Amsterdam | Bratislava | Bucharest | Budapest | Frankfurt | Milan | Prague | Vienna
meet us at www.actlegal.com

x

Koronawirus alert

Pomoc publiczna na restrukturyzację

Prace legislacyjne nad pomocą przedsiębiorcom w związku z koronawirusem nabierają tempa. Jednym z projektowanych aktów prawnych jest ustawa o udzielaniu pomocy publicznej w celu ratowania lub restrukturyzacji przedsiębiorstw, której projekt został udostępniony w dniu 20 marca 2020 r. Dokument został przedstawiony Radzie Dialogu Społecznego w celu zaopiniowania, a jego ostateczny kształt może ulec jeszcze zmianie.

Projektowane rozwiązania przewidują możliwość udzielenia pomocy publicznej przedsiębiorcom na ich: (a) ratowanie, (b) tymczasowe wsparcie restrukturyzacyjne, (c) restrukturyzację. Główną zakładaną formą udzielenia pomocy jest pożyczka, z której można skorzystać w każdym z wymienionych powyżej rodzajów pomocy, objęta odpowiednim zabezpieczeniem – projekt przewiduje jako formę zabezpieczenia w szczególności hipotekę, zastaw cywilny lub rejestrowy, cesję wierzytelności, oświadczenie o poddaniu się egzekucji oraz weksel własny in blanco. Inne formy wsparcia – dostępne w przypadku pomocy na restrukturyzację – to m.in. objecie udziałów lub akcji, objecie obligacji, rozłożenie na raty lub umorzenie administracyjnej kary pieniężnej.

Proponowana w projekcie pula środków przeznaczonych z budżetu państwa na udzielenie pomocy to 100 mln zł rocznie, przy czym na pomoc w formie pożyczek przewiduje się przeznaczenie nie więcej niż 69% powyższej kwoty (69 mln zł), kolejne 29% (29 mln) przypada na pomoc w postaci objęcia udziałów, akcji lub obligacji, a 2% (2 mln) przeznacza się na sfinansowanie kosztów udzielenia pomocy.

WARUNKI UDZIELENIA POMOCY

– Warunki w zakresie celu udzielanej pomocy

Warunkiem udzielenia pomocy jest ustalenie, że udzielana pomoc zapobiega i prowadzi do ograniczenia trudności społecznych lub przezwyciężenia niedoskonałości rynku (co szczegółowo zostało zdefiniowane w ustawie), w przypadku gdy bez jej udzielenia cel ten nie zostałby osiągnięty lub zostałby osiągnięty w mniejszym zakresie. Dodatkowe warunki zostały przewidziane dla przedsiębiorców, którzy nabyli aktywa od innego przedsiębiorcy, który otrzymał pomoc przed ich zbyciem, a także dla przedsiębiorców należących do grup kapitałowych. Projekt przewiduje również dodatkowe, szczegółowe przesłanki, które powinny zostać spełnione w zależności od celu pomocy, tj. czy pomoc jest udzielana w celu (a) ratowania, (b) tymczasowego wsparcia restrukturyzacyjnego, (c) na restrukturyzację.

– Warunki dotyczące osoby przedsiębiorcy

Pomoc będzie kierowana do ograniczonego katalogu przedsiębiorców. Warunkiem udzielenia pomocy będzie ustalenie, że przedsiębiorca jest w stanie niewypłacalności w rozumieniu ustawy Prawo Upadłościowe lub w stanie zagrożenia niewypłacalnością w rozumieniu ustawy Prawo Restrukturyzacyjne, przy czym w tym ostatnim przypadku konieczne będzie spełnienie dodatkowych warunków związanych wykazaniem poniesionych strat i/lub stosunku długów do kapitału własnego.

Z pomocy nie będą mogli skorzystać m.in. przedsiębiorcy, którzy:
1) rozpoczęli działalność w okresie krótszym niż 3 lata przed złożeniem wniosku o pomoc,
2) prowadzą działalność gospodarczą w sektorach hutnictwa żelaza i stali, górnictwa węgla lub w sektorze finansowym,
3) prowadzą działalność na rynku, na którym występuje lub może występować długookresowa strukturalna nadprodukcja.
4) skorzystali już z pomocy w poprzedzającym okresie 10 lat – przy czym od tej zasady projekt przewiduje wyjątki umożliwiające skorzystanie z pomocy przed upływem tego okresu. Wyjątki zostały skonstruowane w ten sposób, że możliwe jest uzyskanie pomocy dla każdej z przewidywanych w projekcie form, o ile pomoc jest udzielana w ramach tego samego postępowania w sprawie udzielenia pomocy – przykładowo, możliwe jest uzyskanie pomocy na ratowanie, następnie na tymczasowe wsparcie restrukturyzacyjne i później na restrukturyzację.

Opisane powyżej ograniczenia nie będą miały zastosowania do przedsiębiorcy, który świadczy usługi w ogólnym interesie gospodarczym, w przypadku gdy udzielenie pomocy jest niezbędne do zachowania ciągłości tych usług, nie dłużej jednak niż jest to niezbędne do momentu przekazania obowiązku świadczenia tych usług innemu przedsiębiorcy.

JAK SKORZYSTAĆ Z POMOCY?

Zgodnie z projektem pomoc będzie udzielana na wniosek przedsiębiorcy, zasadniczo przez ministra właściwego do spraw gospodarki, przy czym projekt przewiduje, że minister może powierzyć udzielanie pomocy Agencji Rozwoju Przemysłu.

Wniosek będzie wymagał informacji i dokumentów zbliżonych do tych, jakie są potrzebne w przypadku wniosku o otwarcie postępowania restrukturyzacyjnego, przy czym w wybranych aspektach potrzebne informacje będą musiały być bardziej rozbudowane (a zatem wymogi formalne wniosku będą dosyć wysokie). Najprostszy będzie wniosek o pomoc na ratowanie, następnie tymczasowe wsparcie restrukturyzacyjne, a najwięcej informacji będzie wymagane przy wniosku o pomoc na restrukturyzację.

Rozstrzygnięcia w przedmiocie przyznania pomocy będą wydawane na drodze administracyjnej, w formie decyzji, które będą podlegały zaskarżeniu. Sam wniosek powinien zostać rozpoznany w terminie 30 dni od dnia jego złożenia, przy czym w szczególnie skomplikowanych sprawach, termin może zostać przedłużony, nie więcej jednak niż do 60 dni.

***

Ideę projektowanych zmian należy ocenić pozytywnie, gdyż mogą one przyczynić się do uzyskania przez przedsiębiorców pomocy od państwa w tak trudnym czasie, jakim jest czas epidemii. Pewne wątpliwości może budzić natomiast stosunkowo długi okres na rozpoznanie wniosku i brak praktycznych konsekwencji w przypadku nierozpoznania wniosku o pomoc w terminie.

W razie pytań, zapraszamy do kontaktu:

Barbara Szczepkowska
barbara.szczepkowska@actlegal-bsww.com
+48 602 260 127, +48 22 420 59 59

Marek Miszkiel
marek.miszkiel@actlegal-bsww.com
+48 603 553 566, +48 22 420 59 59

25.03.2020

Udostępnij

Powiązane aktualności

Aktualności

Postępowanie o zatwierdzenie układu – szkolenie online

Kancelaria act BSWW legal & tax wraz z MMC Polska serdecznie zaprasza na szkolenie online, które odbędzie się 25 listopada o godzinie 9:30. Nasi eksperci Marek Miszkiel, Partner oraz Co-Head of Bankruptcy and Restructuring Practice oraz Mariusz Grochowski, LL.M.,...

Aktualności

act BSWW legal & tax doradza Invesco Real Estate przy zawarciu umowy najmu z LUX MED Sp. z o.o.

Zespół Nieruchomości act BSWW legal & tax odpowiadał za kompleksowe doradztwo prawne w procesie negocjacji i zawarcia umowy najmu. Negocjacje dotyczyły prawie 500 mkw powierzchni biurowej zlokalizowanej w kompleksie Plac Unii, przy ulicy Puławskiej w Warszawie. Pres...

Aktualności

act BSWW legal & tax doradza Moneguard 9 w nieruchomościowym projekcie joint venture.

Kancelaria act BSWW legal & tax doradzała spółce Moneguard 9 Sp. z o.o. w transakcji polegającej na utworzeniu ze Spółką Zachodnia Korporacja Finansowa Sp z o.o. joint venture w celu realizacji projektu nieruchomościowego w Kołobrzegu. Planowana inwestycja ma pol...

Aktualności

Jak kryzys energetyczny wpłynie na najem nieruchomości komercyjnych?

Czy wzrost cen przyczni się do zwiekszenia liczby sporów pomiędzy wynajmującymi i najemcami? Jak się przygotować?  Na te pytania odpowiadają Marta Kosiedowska i Marek Miszkiel, partnerzy kancelarii, w najnowszym artykule dla PropertyNews.pl. Zachęcamy do lektury....

Aktualności

act BSWW legal & tax doradzała YIT Polska przy nabyciu licznych gruntów pod inwestycje mieszkaniowe w Polsce.

Kancelaria act BSWW legal & tax doradzała największemu fińskiemu deweloperowi obecnemu na polskim rynku przy nabyciu gruntów pod inwestycje mieszkaniowe w Warszawie, Krakowie oraz Gdańsku. Zakup gruntów zwiększył bank ziemi dewelopera o ponad 80 tys. mkw. Ekspansja ...

Aktualności

Cykl alertów prawnych: Kodeks spółek handlowych

Nowelizacja przepisów dotyczących kadencji oraz mandatu członków organów w spółkach kapitałowych Nowe regulacje holdingów w polskim prawie już od 13.10.22 r. Prezentujemy Państwu ostatni artykuł z cyklu publikacji poświęconych nowelizacji Kodeksu spółek handlo...

Wszystkie aktualności