act legal covers all major European business centres.
Warsaw | Amsterdam | Bratislava | Bucharest | Budapest | Frankfurt | Milan | Prague | Vienna
meet us at www.actlegal.com

x

Aktualności

oRETy! Podatkowa strona nieruchomości | luty 2022

02.03.2022

Podatkowa strona nieruchomości. Cykliczny newsletter dla branży RE.

Dodatnia wartość firmy (tzw. goodwill), rozumiana jako nadwyżka ceny nabycia nad wartością rynkową składników majątkowych przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, nie stanowi prawa majątkowego w rozumieniu art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy o PCC i tym samym nie podlega opodatkowaniu tym podatkiem – tak stwierdził Naczelny Sąd Administracyjny w uchwale z dnia 21 lutego 2022 r. sygn. III FPS 2/21 podjętej w składzie 7 sędziów.

„To ważna i korzystna dla podatników uchwała, która powinna zakończyć spory związane z kwalifikowaniem goodwill jako prawa majątkowego.  Praktyczne znaczenie uchwały powoduje związanie wszystkich składów orzekających sądów administracyjnych we wszystkich sprawach jej  treścią” – wyjaśnia Małgorzata Wąsowska kierująca zespołem podatkowym w act BSWW legal & tax.

Spółka jest uprawniona do zaliczenia do KUP wartości netto Wynagrodzenia za dostosowanie przedmiotu najmu do stanu poprzedniego i wykonanie prac naprawczych, udokumentowanego fakturą wystawioną przez Wynajmującego – tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora KIS z dnia 1 lutego 2022 r. sygn. 0111-KDIB1-3.4010.575.2021.2.PC.

Sprawa dotyczy Najemcy, pomieszczeń magazynowych, który zawarł porozumienie zobowiązujące go wobec Wynajmującego do zapłaty wynagrodzenia (i) za odebranie przedmiotu najmu w stanie, w jakim znajdował się w dacie zawarcia porozumienia oraz (ii) za wykonanie prac naprawczych, które miały na celu dostosowanie przedmiotu najmu do stanu poprzedniego, powiększone o VAT, obliczony w oparciu o właściwą stawkę.

Zgodnie z interpretacją Spółka może zaliczyć do KUP wartości netto ww. wynagrodzenia, które zostało udokumentowane wystawioną przez Wynajmującego fakturą, także wówczas gdy wydatek w postaci wynagrodzenia został poniesiony po zakończeniu prowadzenia w przedmiocie najmu działalności gospodarczej.

Dyrektor KIS w pełni podzielił stanowisko wnioskodawcy, zgodnie z którym: „Dodatkowo, należy wskazać, iż art. 15 ustawy o CIT nie zawiera wyłączenia, zgodnie z którym przychody muszą być uzyskane po poniesieniu danego kosztu, co oznacza że koszty mogą być poniesione również po uzyskaniu przychodu, np. jako konsekwencja zobowiązania zaciągniętego w związku z istniejącą w przeszłości możliwością uzyskania przychodów. Tym samym sekwencja zdarzeń, w której podatnik najpierw uzyskuje przychód, a dopiero następczo ponosi wydatek związany z tym przychodem nie niweczy charakteru takiego wydatku jako kosztu podatkowego. W świetle niniejszego, bez znaczenia pozostaje również okoliczność, że wydatek na Wynagrodzenie został poniesiony przez Wnioskodawcę faktycznie po zakończeniu prowadzenia w Przedmiocie najmu działalności. Nie zmienia to bowiem faktu, że Wynagrodzenie ma oczywisty związek z przychodami Spółki osiąganymi w okresie wcześniejszym.”.

Należne wynagrodzenie za przejęcie długu przez przejmującego, w części związanej ze spłatą kwoty głównej kredytu, nie będzie przychodem – tak orzekł NSA w wyroku z dnia 9 lutego 2022 r., sygn. II FSK 1466/19.

W komentowanym wyroku NSA wskazał, że w wyniku przejęcia długu na podstawie art. 519 Kodeksu Cywilnego nie dochodzi do przekształcenia umowy kredytowej w inny stosunek cywilnoprawny. Tym samym kwota odpowiadająca wartości niespłaconego kredytu nie stanowi przychodu dla przejmującego dług.

Przystąpienie do długu za wynagrodzeniem może obniżyć wysokość przychodu podatkowego – tak wynika z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 9 lutego 2022 r., sygn. II FSK 1444/19.

Zgodnie z wyrokiem NSA, rozpoznanie przez przejemcę przychodu z tytuły należnego mu wynagrodzenia za przystąpienie do długu oznacza, że będzie on uprawniony do rozpoznania jako kosztów uzyskania przychodu rzeczywiście poniesionych wydatków związanych ze spłatą tego długu, co w konsekwencji obniży wysokość przychodu z tytułu wynagrodzenia za przejęcie długu.

Zbycie nieruchomości gruntowych podlega opodatkowaniu VAT  jeżeli czynności podejmowane przez podatnika świadczą o tym, że zbycie następuje w ramach prowadzonej przez niego działalności gospodarczej – takie stanowisko zajął Dyrektor KIS w interpretacji indywidualnej z dnia 2 lutego 2022 r., sygn. 0114-KDIP1 3.4012.713.2021.2.KP.

Sprawa dotyczyła Spółki, która chciała nabyć nieruchomości od osoby fizycznej będącej czynnym podatnikiem VAT. Dyrektor KIS ocenił, że działania sprzedającego takie jak ogłaszanie się ze sprzedażą na portalach internetowych czy aktywne szukanie nabywców nieruchomości, przesądzają o profesjonalnym działaniu sprzedającego. Ponadto uznał, że sposób nabywania kolejnych działek przez sprzedającego miał charakter inwestycyjny. Działania podejmowane przez sprzedającego zostały uznane za wyraz jego działalności o charakterze profesjonalnym, a co za tym idzie, sprzedający w związku ze sprzedażą nieruchomości działał w charakterze podatnika VAT.

„każdy, kto dokonuje czynności, które zmierzają do wykorzystania nieruchomości dla celów działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o VAT jest uznany za podatnika podatku od towarów i usług. Zatem wykorzystywanie majątku prywatnego stanowi również działalność gospodarczą, jeżeli jest dokonywane w sposób ciągły dla celów zarobkowych. Podstawowym kryterium dla opodatkowania sprzedaży nieruchomości jest ustalenie, czy działanie to można uznać za wykorzystywanie majątku w sposób ciągły do celów zarobkowych, czy majątek nabyty został i faktycznie wykorzystany na potrzeby własne, czy też z przeznaczeniem do działalności gospodarczej. 

W kwestii opodatkowania dostawy nieruchomości istotne jest, czy zbywca w celu dokonania sprzedaży podjął aktywne działania w zakresie obrotu nieruchomościami, angażując środki podobne do wykorzystywanych przez producenta, handlowca i usługodawcę w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług, co skutkuje koniecznością uznania go za podmiot prowadzący działalność gospodarczą w rozumieniu tego przepisu, a więc za podatnika podatku od towarów i usług (…)” – stwierdził Dyrektor KIS.

To kolejna interpretacja potwierdzająca, że osoba fizyczna, która sprzedaje nieruchomość może być podatnikiem VAT z tytułu takiej sprzedaży i tym samym sprzedaż nieruchomości będzie podlegać opodatkowaniu VAT. Okoliczność w jakim charakterze występuje sprzedający powinna być badana przy każdej transakcji tego typu.” – komentuje Jakub Świetlik vel Węgorek, doradca podatkowy w act BSWW legal & tax.

Dostawa Nieruchomości, na której położone są obiekty podlega zwolnieniu z opodatkowania VAT – takie stanowisko zajął Dyrektor KIS w interpretacji indywidualnej z dnia 16 lutego 2022 r., sygn. 0114-KDIP1-2.4012.537.2021.3.JO.

Sprawa dotyczyła Stron – czynnych podatników VAT, które zawarły umowę sprzedaży nieruchomości. Na działkach będących przedmiotem sprzedaży znajdowało się m.in. ogrodzenia z siatki oraz drogi wewnętrzne, które zostały wykazane przez sprzedającego w deklaracji na podatek od nieruchomości jako budowle. W komentowanej interpretacji Dyrektor KIS ocenił, że dla potrzeb opodatkowania VAT dostawę tych działek należy traktować jako dostawę gruntu zabudowanego budowlami. Ponieważ dostawa ta nie nastąpiła w ramach tzw. pierwszego zasiedlenia spełnione zostały przesłanki umożliwiające zastosowanie zwolnienia od opodatkowania VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT.

POBIERZ

    Zapisz się do newslettera!


    Potrzebujesz wsparcia? Masz pytania? Zadzwoń lub napisz.

    Małgorzata Wąsowska
    Doradca podatkowy / Wspólnik / Head of Tax Practice
    +48 691 477 047
    malgorzata.wasowska@actlegal-bsww.com

    Jakub Świetlicki vel Węgorek
    Doradca podatkowy / Starszy prawnik
    +48 505 703 768
    jakub.swietlicki@actlegal-bsww.com

    Szymon Kokot
    Doradca podatkowy / Aplikant adwokacki / Prawnik
    +48 691 557 507
    szymon.kokot@actlegal-bsww.com

    Udostępnij

    Powiązane aktualności

    Securing Business: Newsletter dla biznesu poświęcony kwestiom restrukturyzacji, upadłości i zabezpieczeń

    Nadchodzą duże zmiany w prawie restrukturyzacyjnym – implementacja „dyrektywy drugiej szansy”

    Na zaawansowanym etapie są obecnie prace legislacyjne nad rządowym projektem ustawy o zmianie ustawy – Prawo restrukturyzacyjne oraz niektórych innych ustaw (UC120)*. 21 kwietnia 2023 r. Rządowe Centrum Legislacji opublikowało jego nową wersję. Konieczność nowelizacji w...

    Aktualności

    Postępowanie o zatwierdzenie układu – szkolenie online

    Kancelaria act BSWW legal & tax wraz z MMC Polska serdecznie zaprasza na szkolenie online, które odbędzie się 25 listopada o godzinie 9:30. Nasi eksperci Marek Miszkiel, Partner oraz Co-Head of Bankruptcy and Restructuring Practice oraz Mariusz Grochowski, LL.M.,...

    Aktualności

    act BSWW legal & tax doradza Invesco Real Estate przy zawarciu umowy najmu z LUX MED Sp. z o.o.

    Zespół Nieruchomości act BSWW legal & tax odpowiadał za kompleksowe doradztwo prawne w procesie negocjacji i zawarcia umowy najmu. Negocjacje dotyczyły prawie 500 mkw powierzchni biurowej zlokalizowanej w kompleksie Plac Unii, przy ulicy Puławskiej w Warszawie. Pres...

    Aktualności

    act BSWW legal & tax doradza Moneguard 9 w nieruchomościowym projekcie joint venture.

    Kancelaria act BSWW legal & tax doradzała spółce Moneguard 9 Sp. z o.o. w transakcji polegającej na utworzeniu ze Spółką Zachodnia Korporacja Finansowa Sp z o.o. joint venture w celu realizacji projektu nieruchomościowego w Kołobrzegu. Planowana inwestycja ma pol...

    Aktualności

    Jak kryzys energetyczny wpłynie na najem nieruchomości komercyjnych?

    Czy wzrost cen przyczni się do zwiekszenia liczby sporów pomiędzy wynajmującymi i najemcami? Jak się przygotować?  Na te pytania odpowiadają Marta Kosiedowska i Marek Miszkiel, partnerzy kancelarii, w najnowszym artykule dla PropertyNews.pl. Zachęcamy do lektury....

    Aktualności

    act BSWW legal & tax doradzała YIT Polska przy nabyciu licznych gruntów pod inwestycje mieszkaniowe w Polsce.

    Kancelaria act BSWW legal & tax doradzała największemu fińskiemu deweloperowi obecnemu na polskim rynku przy nabyciu gruntów pod inwestycje mieszkaniowe w Warszawie, Krakowie oraz Gdańsku. Zakup gruntów zwiększył bank ziemi dewelopera o ponad 80 tys. mkw. Ekspansja ...

    Wszystkie aktualności