act legal covers all major European business centres.
Warsaw | Amsterdam | Bratislava | Bucharest | Budapest | Frankfurt | Milan | Prague | Vienna
meet us at www.actlegal.com

x

Newsletter

oRETy! Podatkowa strona nieruchomości | kwiecień – maj 2022

Minister Zdrowia w dniu 12 maja 2022 r. wydał rozporządzenie w sprawie odwołania na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii, na mocy którego z dniem 16 maja 2022 r. przestał obowiązywać stan epidemii. Konsekwencją odwołania stanu epidemii jest koniec obowiązywania zwolnienia z podatku od przychodów z budynków z końcem miesiąca, w którym zostało ogłoszone odwołanie stanu epidemii (tj. z dniem 31 maja 2022 r., zgodnie z art. 38ha ustawy o CIT).  Oznacza to, że dla podatników podatku CIT od 1 czerwca 2022 r. powraca obowiązek obliczania podatku od przychodów z budynków za każdy miesiąc i jego wpłaty do dwudziestego dnia miesiąca następującego po miesiącu, za który jest opłacany (pierwszy termin na wpłatę za czerwiec 2022 r. upływa w dniu 20 lipca 2022 r.).

Wydatki na wynajem nieruchomości od wspólnika w stanie prawnym, który będzie obowiązywał po 1 stycznia 2023 r. stanowią ukrytą dywidendę – tak ocenił Dyrektor KIS w interpretacji podatkowej z 29 kwietnia 2022 r. (nr 0111 – KDIB1- 1.4010.94.2022.2.JD).

W przedstawionym zdarzeniu przyszłym Spółka dzierżawi powierzchnie handlowe i biurowe od jednego ze wspólników. Nieruchomości zostały nabyte przez wspólnika od podmiotów niepowiązanych i koszt dzierżawy nie będzie uzależniony od osiągnięcia zysku przez Spółkę, ani od jego wysokości. Dyrektor KIS uznał, że w takiej sytuacji zastosowanie znajdzie nowa definicja ukrytej dywidendy, bowiem nieruchomość została nabyta przed powstaniem Spółki, chyba że suma poniesionych w roku podatkowym przez Spółkę kosztów stanowiących ukrytą dywidendę będzie niższa niż kwota zysku brutto w rozumieniu przepisów o rachunkowości, uzyskanego w roku obrotowym, w którym koszty te zostały uwzględnione w wyniku finansowym Spółki.

W konsekwencji wydatki na wynajem nie będą mogły zostać zaliczone do KUP przez Spółkę w nowym brzmieniu przepisów.

Rozliczenia stron w ramach wspólnego przedsięwzięcia nie podlegają opodatkowaniu VAT takie wnioski płyną z interpretacji podatkowej Dyrektora KIS z 4 maja 2022 r. (nr 0111-KDIB3- 1.4012.84.2022.1.IK).

W rozpatrywanej sprawie dochodziło do transferu środków wynikających z rozliczenia podziału zysku i ewentualnych strat pomiędzy stronami wspólnego przedsięwzięcia. Zdaniem stron wspólnego przedsięwzięcia czynności te mają charakter techniczny i nie dot. świadczenia usług ani dostawy towarów. Wykonywane czynności w ramach wspólnego przedsięwzięcia przede wszystkim są skierowane na potrzeby osiągnięcia wspólnego celu, a nie świadczenia usług. Organ podatkowy uznał, że w takiej sytuacji dokonywane rozliczenia pomiędzy stronami nie mogą być traktowane jako świadczenie usług ani dostawa towarów i w konsekwencji rozliczenia te nie stanowią czynności opodatkowanych VAT.

„Zatem można stwierdzić, że wpłaty należne Zainteresowanym uzależnione od zysków osiągniętych ze wspólnego przedsięwzięcia. Co za tym idzie przepływy pieniężne z tytułu tej umowy, nie będą stanowiły opłaty za spełnienie świadczenia. Podział ten jest więc jedynie działaniem o charakterze techniczno- rachunkowym. W tym przypadku nie dojdzie do przeniesienia władztwa ekonomicznego nad towarami ani do rzeczywistych świadczeń pomiędzy Uczestnikami porozumienia. Nie można zidentyfikować korzyści o charakterze majątkowym, jakie w związku z takim rozliczeniem uzyskuje każdy z Zainteresowanych. W konsekwencji, rozliczenia pomiędzy Zainteresowanymi w ramach wspólnego przedsięwzięcia, nie stanowią czynności opodatkowanych podatkiem VAT”. – skomentował Dyrektor KIS.

Wynajmujący otrzymujący zwrot podatku od nieruchomości i opłaty za użytkowanie wieczyste od najemcy powinien ujmować je razem z czynszem na fakturze VAT i opodatkować właściwą stawką VAT dla najmu, jako usługę kompleksową – takie wnioski płyną z interpretacji podatkowej Dyrektora KIS z dnia 4 maja 2022 r. (nr 0113-KDIPT1 1.4012.184.2022.2.MSU).

Sprawa dot. podatnika, który wynajmuje budynek magazynowo – warsztatowy z zapleczem socjalno – biurowym. Najemca oprócz czynszu płaci Wynajmującemu również równowartość podatku od nieruchomości oraz opłaty za użytkowanie wieczyste. Dyrektor KIS uznał, że opłata za użytkowanie wieczyste i podatek od nieruchomości są należnościami bezpośrednio zw. z odpłatnym świadczeniem usługi najmu i z tego względu podlegają opodatkowaniu VAT, tak jak czynsz.

„Niezależnie jednak od tego, czy zwracana wynajmującemu przez Najemcę kwota podatku od nieruchomości i opłaty za użytkowanie wieczyste została włączona do czynszu i stanowi jego element kalkulacyjny, czy jest wyodrębniona z czynszu, zawsze jest należnością obciążającą wynajmującego, wynikającą z odpłatnego świadczenia usługi najmu. (…) W konsekwencji zarówno koszt opłaty za prawo użytkowania wieczystego nieruchomości jak i koszt podatku od nieruchomości stanowią element cenotwórczy usługi najmu nieruchomości i pozostają w bezpośrednim związku z najmem, a tym samym podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT według zasad właściwych dla tej usługi”. wskazał Dyrektor KIS.

Nie można skorygować faktury VAT w związku z planowany umorzeniem wierzytelności – tak wynika z interpretacji podatkowej Dyrektora KIS z 6 maja 2022 r. (nr 0111-KDIB3-1.4012.234.2022.2.KO).

Sprawa dot. Spółki, która ze względu na trwający konflikt na Ukrainie rozważa umorzenie wierzytelności od partnerów z Ukrainy w formie rezygnacji ze ściągania należności z woli wierzyciela i za zgodą dłużnika. Zdaniem Dyrektora KIS w takiej sytuacji Spółka nie ma prawa do wystawienia faktury korygującej, ponieważ umorzenia nie można utożsamiać z udzieleniem opustu lub obniżką ceny.

„Zawarta przez Państwa umowa z Partnerami dotyczy tylko zwolnienia z długu Partnerów i nie można jej utożsamiać z udzieleniem opustu lub obniżką ceny”. – zauważył Dyrektor KIS.

Otrzymanie środków pieniężnych ze względu na częściowe zmniejszenie wkładu w spółce komandytowej stanowi przychód ze źródła kapitały pieniężne i podlega opodatkowaniu PIT – takie stanowisko przyjął WSA w Gdańsku w wyroku z dnia 11 kwietnia 2022r., o sygn. I SA/GD 1700/21.

Przy zaplanowanym zwrocie części wkładu, wynikającym z wypłaty środków finansowych zbieżnych z wartością pomniejszonego wkładu, nastąpi skutek w postaci powstania po stronie wspólnika spółki kapitałowej przychodu ze źródła kapitały pieniężne, który podlegać będzie opodatkowaniu PIT.

Świadczenie pieniężne przysługujące wydzierżawiającemu w związku z przeniesieniem, rozbudową, rozbiórką, usunięciem, demontażem lub modernizacją obiektu budowlanego będzie opodatkowane VAT – takie stanowisko zajął Dyrektor KIS w interpretacji indywidualnej z dnia 1 kwietnia 2022 r. o sygn. 0113-KDIPT1-1.4012.80.2022.2.ŻR.

Wyrażenie przez wydzierżawiającego zgody na przeniesienie, przebudowę, rozbiórkę, usunięcie, demontaż czy też modernizację obiektu budowlanego w zamian za wynagrodzenie stanowi usługę w rozumieniu przepisów ustawy o VAT i podlega opodatkowaniu tym podatkiem. W ocenie organu podatkowego, w takim przypadku zapłata jest faktycznie wypłatą wynagrodzenia za tolerowanie czynności lub sytuacji lub powstrzymanie się od dokonania czynności. W związku z powyższym zgodnie z art. 106b ust. 1 ustawy o VAT, na wydzierżawiającym ciąży/będzie ciążył obowiązek wystawiania faktur dokumentujących tę czynność.

Potrzebujesz wsparcia? Masz pytania? Zadzwoń lub napisz.

Małgorzata Wąsowska
Doradca podatkowy / Wspólnik / Head of Tax Practice
+48 691 477 047
malgorzata.wasowska@actlegal-bsww.com

Jakub Świetlicki vel Węgorek
Doradca podatkowy / Starszy prawnik
+48 505 703 768
jakub.swietlicki@actlegal-bsww.com

Szymon Kokot
Doradca podatkowy / Aplikant adwokacki / Prawnik
+48 691 557 507
szymon.kokot@actlegal-bsww.com


Pobierz Newsletter

31.05.2022

Udostępnij

Powiązane aktualności

Aktualności

Postępowanie o zatwierdzenie układu – szkolenie online

Kancelaria act BSWW legal & tax wraz z MMC Polska serdecznie zaprasza na szkolenie online, które odbędzie się 25 listopada o godzinie 9:30. Nasi eksperci Marek Miszkiel, Partner oraz Co-Head of Bankruptcy and Restructuring Practice oraz Mariusz Grochowski, LL.M.,...

Aktualności

act BSWW legal & tax doradza Invesco Real Estate przy zawarciu umowy najmu z LUX MED Sp. z o.o.

Zespół Nieruchomości act BSWW legal & tax odpowiadał za kompleksowe doradztwo prawne w procesie negocjacji i zawarcia umowy najmu. Negocjacje dotyczyły prawie 500 mkw powierzchni biurowej zlokalizowanej w kompleksie Plac Unii, przy ulicy Puławskiej w Warszawie. Pres...

Aktualności

act BSWW legal & tax doradza Moneguard 9 w nieruchomościowym projekcie joint venture.

Kancelaria act BSWW legal & tax doradzała spółce Moneguard 9 Sp. z o.o. w transakcji polegającej na utworzeniu ze Spółką Zachodnia Korporacja Finansowa Sp z o.o. joint venture w celu realizacji projektu nieruchomościowego w Kołobrzegu. Planowana inwestycja ma pol...

Aktualności

Jak kryzys energetyczny wpłynie na najem nieruchomości komercyjnych?

Czy wzrost cen przyczni się do zwiekszenia liczby sporów pomiędzy wynajmującymi i najemcami? Jak się przygotować?  Na te pytania odpowiadają Marta Kosiedowska i Marek Miszkiel, partnerzy kancelarii, w najnowszym artykule dla PropertyNews.pl. Zachęcamy do lektury....

Aktualności

act BSWW legal & tax doradzała YIT Polska przy nabyciu licznych gruntów pod inwestycje mieszkaniowe w Polsce.

Kancelaria act BSWW legal & tax doradzała największemu fińskiemu deweloperowi obecnemu na polskim rynku przy nabyciu gruntów pod inwestycje mieszkaniowe w Warszawie, Krakowie oraz Gdańsku. Zakup gruntów zwiększył bank ziemi dewelopera o ponad 80 tys. mkw. Ekspansja ...

Aktualności

Cykl alertów prawnych: Kodeks spółek handlowych

Nowelizacja przepisów dotyczących kadencji oraz mandatu członków organów w spółkach kapitałowych Nowe regulacje holdingów w polskim prawie już od 13.10.22 r. Prezentujemy Państwu ostatni artykuł z cyklu publikacji poświęconych nowelizacji Kodeksu spółek handlo...

Wszystkie aktualności