Naczelny Sąd Administracyjny staje po stronie podatników w sporze o odliczenie VAT przy nabyciu nieruchomości komercyjnych.
Opublikowano pisemne uzasadnienie wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 24 listopada 2016 r. sygn. akt I FSK 1316/15. W tym orzeczeniu Sąd uchylił wcześniejszy wyrok wojewódzkiego sądu administracyjnego, przyznający organom podatkowym rację odnośnie kwalifikacji sprzedaży funkcjonującej nieruchomości komercyjnej jako zbycia zorganizowanej części przedsiębiorstwa, niepodlegającego VAT, nie zaś – jak pierwotnie przyjął podatnik – dostawy towarów, opodatkowanej podatkiem VAT.
Zdaniem NSA:
• Same nieruchomości nie tworzą całości zdolnej do prowadzenia samodzielnej działalności gospodarczej, o ile nie są finansowo i organizacyjnie wyodrębnione w strukturze sprzedającego. Wykorzystanie nieruchomości przez sprzedającego w celu ich wynajmu, podobnie jak przez nabywcę, nie przesądza, że przedmiotem transakcji jest zorganizowana część przedsiębiorstwa.
• Takie okoliczności, jak powiązania kapitałowe lub osobowe pomiędzy stronami transakcji, powierzenie tym samym podmiotom obsługi księgowej i zarządzania nieruchomościami, zawieranie umów serwisowych przez nabywcę niezwłocznie po transakcji nie oznaczają, że przedmiotem zbycia jest zorganizowana część przedsiębiorstwa.
W omawianej sprawie pewną odmiennością od powszechnego modelu transakcji spotykanego na rynku, było rozwiązanie umów najmu przed sprzedażą oraz zawarcie nowych, z tymi samymi najemcami. Tym niemniej, głównym powodem uwzględniania skargi przez NSA była okoliczność, że nieruchomości nie będąc finansowo i organizacyjnie wyodrębnione u sprzedającego (tj. nie tworząc zorganizowanej struktury), nie mogą stanowić zorganizowanej części przedsiębiorstwa.
Pozostaje mieć nadzieję, że ta argumentacja zostanie zaakceptowana przez organy podatkowe kwestionujące od pewnego czasu prawo do odliczenia VAT przy transakcjach nieruchomościowych.