Od dnia 1 czerwca 2017 r. obowiązują nowe zasady dotyczące powstania po stronie inwestora odpowiedzialności solidarnej z wykonawcą (generalnym wykonawcą) za zapłatę wynagrodzenia podwykonawców wykonujących roboty budowlane.
Weszła w życie Ustawa z dnia 7 kwietnia 2017 r. o zmianie niektórych ustaw w celu ułatwienia dochodzenia wierzytelności, która wprowadza m.in. nowelizację art. 647(1) Kodeksu cywilnego Kodeksu cywilnego, dotyczącego kwestii solidarnej odpowiedzialności inwestora i wykonawcy (generalnego wykonawcy) za zapłatę wynagrodzenia należnego podwykonawcy z tytułu wykonanych przez niego robót budowlanych.
Nowa regulacja ma na celu uproszczenie procedury zgłaszania podwykonawcy przez wykonawcę – zniesiony został wymóg przedstawiania inwestorowi umowy zawieranej z podwykonawcą, jak również uchylono regulację zgodnie z którą niezgłoszenie przez inwestora sprzeciwu lub zastrzeżeń w terminie 14 dni od otrzymania umowy zawieranej z podwykonawcą lub jej projektu (wraz z odpowiednią dokumentacją), uważane było za wyrażenie przez inwestora zgody na zawarcie takiej umowy i w konsekwencji powstanie po stronie inwestora solidarnej odpowiedzialności za zapłatę wynagrodzenia za roboty budowlane wykonane przez danego podwykonawcę.
Obecnie, w celu rozszerzenia odpowiedzialności za zapłatę wynagrodzenia należnego podwykonawcy za wykonywane przez niego roboty budowlane również na inwestora, należy inwestorowi zgłosić jedynie szczegółowy przedmiot robót budowlanych wykonywanych przez danego podwykonawcę, co powinno nastąpić przed przystąpieniem do wykonywania tych robót. Inwestor będzie odpowiadał solidarnie z wykonawcą (generalnym wykonawcą) za zapłatę wynagrodzenia należnego temu podwykonawcy, chyba że w ciągu trzydziestu dni od dnia doręczenia mu przedmiotowego zgłoszenia inwestor złoży podwykonawcy i wykonawcy sprzeciw wobec wykonywania tych robót przez podwykonawcę.
Niezależnie od powyższego, w sytuacji określenia szczegółowego przedmiotu robót budowlanych wykonywanych przez oznaczonego podwykonawcę w umowie zawieranej przez wykonawcę i inwestora, nie trzeba będzie nawet dokonywać opisanego powyżej zgłoszenia, aby powstała omawiana odpowiedzialność solidarna inwestora i wykonawcy (generalnego wykonawcy).
Odpowiedzialność inwestora za zapłatę wynagrodzenia podwykonawcy została w omawianym przepisie wprost ograniczona do wysokości wynagrodzenia ustalonego w umowie między podwykonawcą a wykonawcą, chyba że ta wysokość przekracza wysokość wynagrodzenia należnego wykonawcy. W takim przypadku odpowiedzialność inwestora za zapłatę podwykonawcy wynagrodzenia jest ograniczona do wysokości wynagrodzenia należnego wykonawcy.
Wszelkie postanowienia umowne wyłączające powyższe regulacje są nieważne.