Wciąż czekamy na zapowiedziany przez Ministerstwo Rozwoju projekt specustawy podatkowej, która ma zawierać szereg rozwiązań ochronnych dla podatników, m.in. takich jak przesunięcie terminu wejścia w życie „nowego” JPK VAT, szybsze zwroty VAT oraz ułatwienia w mechanizmie split payment (szerzej nt. pisaliśmy w tax alercie z dnia 13 marca br.)
Ulgi w spłacie zobowiązań
Ministerstwo Finansów w oficjalnym komunikacje zadeklarowało również, że „w sytuacji negatywnych skutków finansowych dla przedsiębiorców wynikających z epidemii koronawirusa urzędy skarbowe będą brać pod uwagę te szczególne okoliczności przy rozpatrywaniu wniosków dotyczących przyznania ulg w spłacie zobowiązań podatkowych (odroczenia terminu płatności, rozłożenia na raty, umorzenia zaległości podatkowych itp.).”, a wnioski składane przez przedsiębiorców w ww. zakresie będą rozpatrywane w pierwszej kolejności.
Jeżeli dokonane analizy ekonomiczne doprowadzą Państwa do wniosku, że zagrożona może zostać płynność finansowa przedsiębiorstwa, rekomendujemy niezwłoczne złożenie wniosku o przyznanie odpowiedniej ulgi podatkowej. Wniosek taki powinien zostać poparty odpowiednimi prognozami finansowymi oraz stosownym opisem ważnego interesu podatnika, który w naszej ocenie powinien zaistnieć m.in. w sytuacji ograniczenia możliwość prowadzenia działalności na mocy specustawy.
Postulaty
Przedstawione przez Ministerstwa rozwiązania są jednak w naszej opinii niekompletne i wymagają uzupełnienia je o kolejne ulgi i ułatwienia dla przedsiębiorców. Z uwagi na ograniczone zasoby realizacja obowiązków podatkowych i rachunkowych w ustawowych terminach może okazać się bowiem nierealna. W szczególności więc specustawa podatkowa powinna zawierać rozwiązania polegające na przesunięciu terminów realizacji obowiązków podatkowych i rachunkowych, w tym:
• przesunięcia terminów na złożenie zeznania rocznego CIT-8 za rok 2019, zeznań rocznych PIT za rok 2019 oraz informacji rocznej dla nierezydentów IFT-2R,
• przesunięcia terminu na sporządzenie, podpisanie zatwierdzenie sprawozdań finansowych za rok 2019,
• brak sankcji za niezłożenie w terminie plików JPK, deklaracji VAT, raportów w zakresie schematów podatkowych (MDR) lub ewentualnie odroczenie tych terminów,
• brak sankcji za niewpłacenie w terminie zaliczek na CIT, PIT oraz zobowiązania VAT, rat podatku od nieruchomości,
• zawieszenie toczących się kontroli oraz niewszczynanie nowych.
Serdecznie zachęcamy Państwa do kontaktu i przestawiania swoich potrzeb w zakresie doraźnej pomocy, jaka powinna zostać podjęta mocą specustawy podatkowej. Wszelkie przedstawione przez Państwa zapotrzebowania zostaną przesłane do odpowiednich Ministerstwach.
0% VAT na darowiznę wyrobów leczniczych
W międzyczasie Ministerstwo Finansów w dniu 12 marca 2020 r. opublikowało projekt rozporządzenia na podstawie którego, podmioty które dokonają darowizny towarów takich jak: wyroby medyczne, szkło laboratoryjne i aparaturę laboratoryjną, produkty lecznicze oraz substancje czynne, produkty biobójcze – wyłącznie środki dezynfekujące, specjalistyczne testy diagnostyczne służące do analizy
i wykrywania czynników patogennych w wodzie, powietrzu i glebie, środki ochrony indywidualnej – wyłącznie maski, kombinezony, ochraniacze na buty, czepki i rękawice) będą mogły zastosować stawkę VAT w wysokości 0% do ww. darowizny (pod warunkiem zawarcia pisemnej umowy darowizny pomiędzy podatnikiem a Agencją Rezerw Materiałowych albo Centralną Bazą Rezerw Sanitarno-Przeciwepidemicznych, z której to umowy będzie jednoznacznie wynikać, że dostarczone towary będą wykorzystane do zadań ww. podmiotów związanych ze zwalczaniem zagrożeń spowodowanych wirusem SARS CoV-2). W naszej opinii, darczyńcy powinni zachować w takiej sytuacji prawo do odliczenia VAT naliczonego związanego z przekazanymi wyrobami. Projekt przewiduje możliwość stosowania obniżonej do 0% stawki podatku VAT dla darowizn począwszy od 1 lutego 2020 r., a czas jego obowiązywania ograniczono do 31 sierpnia 2020 r.
Kontakt:
Małgorzata Wąsowska
Doradca Podatkowy / Partner
malgorzata.wasowska@actlegal-bsww.com
+48 691 477 047