act legal covers all major European business centres.
Warsaw | Amsterdam | Bratislava | Bucharest | Budapest | Frankfurt | Milan | Prague | Vienna
meet us at www.actlegal.com

x
x

actlegal.com

Alert prawny

Pracownicze plany kapitałowe – nowe obowiązki

13.06.2019

Od 1 lipca 2019 r. najwięksi pracodawcy będą mieli obowiązek umożliwić swoim pracownikom przystąpienie do pracowniczych planów kapitałowych („PPK”).

PPK zostały wprowadzone ustawą z dnia 4 października 2018 r. o pracowniczych planach kapitałowych (Dz. U. z 2018 r. poz. 2215, dalej „Ustawa o PPK”).

Przedstawiamy krótką informację dotycząca przepisów Ustawy o PPK.

1. TERMIN OBOWIĄZYWANIA

Ustawa o PPK weszła w życie 1 stycznia 2019 r., jednak termin od którego podmioty zatrudniające (m.in. pracodawcy, zleceniodawcy i podmioty, w których działa rada nadzorcza) będą miały obowiązek stosowania przepisów Ustawy o PPK uzależniony jest od liczby osób zatrudnionych w danym podmiocie w określonym dniu.

Jako pierwsze z dniem 1 lipca 2019 r. będą zobowiązane wprowadzić u siebie PPK podmioty zatrudniające, które w dniu 31 grudnia 2018 r. zatrudniały co najmniej 250 osób zatrudnionych. Mniejsze podmioty zatrudniające wprowadzać będą PPK później, kolejna grupa dopiero od 1 stycznia 2020 r. (co najmniej 50 osób zatrudnionych w dniu 30 czerwca 2019 r.).

Określając poziom zatrudnienia podmiot zatrudniający musi wziąć pod uwagę, iż pojęcie osoby zatrudnionej zawarte w Ustawie o PPK jest szersze niż pojęcie pracownika i obejmuje również m.in. osoby zatrudnione na podstawie umowy agencyjnej, umowy zlecenia, umowy o świadczenie usług oraz członków rad nadzorczych wynagradzanych z tytułu pełnienia tej funkcji.

2. DOBROWOLNOŚĆ UCZESTNICTWA

Uczestnictwo w PPK jest dobrowolne, choć osoba zatrudniona będzie automatycznie zaliczana do osób uczestniczących w PPK mogąc jednak na podstawie złożonej na piśmie deklaracji zrezygnować z dokonywania wpłat do PPK. Rezygnacja nie będzie miała charakteru trwałego. Z jednej strony osoba zatrudniona, która zrezygnowała z oszczędzania będzie mogła w każdym czasie ponownie przystąpić do oszczędzania, z drugiej jeśli nie zdecyduje się na oszczędzanie będzie musiała swoją rezygnacje ponawiać co 4 lata.

Nieco inne zasady Ustawa o PPK przewiduje wobec osób, które ukończyły 55 rok życia. Jeśli taka osoba nie ukończyła 70 roku życia może uczestniczyć w PPK, jednakże wyłącznie na swój wniosek. Z uczestnictwa w PPK wyłączone są natomiast osoby, które najpóźniej w pierwszym dniu zatrudnienia ukończyły 70. rok życia.

WAŻNE

Podmiot zatrudniający nie może nakłaniać pracowników do rezygnacji z uczestnictwa w PPK. Takie działanie jest zagrożone odpowiedzialnością karną (kara grzywny w wysokości do 1,5% funduszu wynagrodzeń podmiotu zatrudniającego w roku obrotowym poprzedzającym popełnienie czynu zabronionego).

3. UMOWY DOTYCZĄCE PPK

Oprócz odprowadzania składek do podstawowych obowiązków podmiotu zatrudniającego związanych z PPK, należy konieczność zawarcia dwóch umów określających warunki gromadzenia środków i zarządzania nimi. Pierwsza to umowa o zarządzanie PPK, zawierana między podmiotem zatrudniającym a instytucją finansową, druga to umowa o prowadzenie PPK, również zawierana między podmiotem zatrudniającym a instytucją finansową, jednak w imieniu i na rzecz osób zatrudnionych, które decydują się na udział w PPK.

Podmioty zatrudniające zobowiązane do wprowadzenia PPK od 1 lipca 2019 r. będą musiały zawrzeć umowę o zarządzanie PPK najpóźniej do 26 września 2019 r., zaś umowę o prowadzenie PPK do 10 października 2019 r.

WAŻNE

Podmiot zatrudniający, który nie dopełni obowiązku zawarcia umowy o zarządzanie PPK lub umowy o prowadzenie PPK w przewidzianym terminie musi liczyć się z odpowiedzialnością karną (w pierwszym przypadku – karą grzywny w wysokości do 1,5% funduszu wynagrodzeń podmiotu zatrudniającego w roku obrotowym poprzedzającym popełnienie czynu zabronionego, w drugim – karą grzywny w wysokości od 1 000 zł do 1 000 000 zł).

4. WYSOKOŚĆ WPŁAT DO PPK FINANSOWANYCH PRZEZ PODMIOT ZATRUDNIAJĄCY I UCZESTNIKÓW PPK

Składki do PPK będą finansowane przez podmioty zatrudniające oraz uczestników PPK (osoby zatrudnione, które zdecydują się na tę formę oszczędzania). Ustawa o PPK wprowadza dwa rodzaje wpłat na PPK – wpłatę podstawową (minimalną) oraz wpłatę dodatkową, która jest uzależniona od decyzji odpowiednio uczestnika PPK oraz podmiotu zatrudniającego.

Wpłata podstawowa finansowana przez podmiot zatrudniający wynosi 1,5% wynagrodzenia. Podmiot zatrudniający może zadeklarować w umowie o zarządzanie PPK dokonywanie wpłaty dodatkowej, jednakże nie więcej niż 2,5% wynagrodzenia.

Wpłata podstawowa finansowana przez uczestnika PPK wynosi 2% wynagrodzenia (w wyjątkowych przypadkach może być obniżona do 0,5 %). Uczestnik PPK może zadeklarować wpłatę dodatkową do PPK, sfinansowaną z jego środków, w kwocie do 2% wynagrodzenia.

Dodatkowo uczestnik PPK otrzymywać będzie dopłaty do PPK (powitalną, a jeżeli spełni wymagania określone przepisami Ustawy o PPK również roczną) ze środków Funduszu Pracy.

***

Powyższa informacja zawiera jedynie podstawowe informacje dotyczące PPK. Ustawa o PPK jest obszerna i obejmuje również szereg kwestii szczegółowych modyfikujących ww. zasady ogólne oraz precyzujących poszczególne zagadnienia.

W razie jakichkolwiek pytań zapraszamy do kontaktu:

Ewa Bieniak
Radca Prawny / Of Counsel
+48 22 420 59 59
ewa.bieniak@actlegal-bsww.com

Udostępnij

Powiązane aktualności

Informacje prasowe

act BSWW legal & tax doradcą prawnym spółki z grupy Profit Development S.A. przy nabyciu nieruchomości położonej w Warszawie

Zespół Prawników act BSWW legal & tax zapewnił kompleksowe doradztwo prawne przy zawarciu umowy sprzedaży pomiędzy sprzedającym a spółką z grupy Profit Development S.A., której przedmiotem jest nieruchomość położona w Warszawie przy ul. Ostródzkiej. Ze strony kance...

Informacje prasowe

act BSWW legal & tax doradcą Archicom S.A. przy nabyciu gruntu we Wrocławiu

Zespół Prawników act BSWW legal & tax odpowiadał za kompleksowe doradztwo prawne Archicom S.A. w procesie nabycia gruntu we Wrocławiu, przy ulicy Władysława Reymonta. Transakcję prowadził Mateusz Prokopiuk/ Partner przy wsparciu Anety Gierzyńskiej/ Starszy prawnik....

Alert prawny

Rok 2023 obfituje w nowelizacje przepisów regulujących proces budowlany

Przygotowaliśmy dla Państwa garść informacji o najważniejszych zmianach, które w świetle naszej praktyki są warte odnotowania z perspektywy deweloperów. Nowelizacja, a właściwie reforma systemu planowania i zagospodarowania przestrzennego: - zastąpienie studiów uwarun...

Informacje prasowe

act BSWW legal & tax doradcą prawym giełdowego dewelopera w akwizycjach pod inwestycje mieszkaniowe na terenie Krakowa

Zespół prawników kierowany przez Michała Wielhorskiego, Partner Zarządzającego, doradzał ED Invest S.A. w szeregu transakcji polegających na nabyciu gruntów przeznaczonych pod inwestycje mieszkaniowe wielorodzinne na terenie Krakowa. W skład zespołu wchodzili również: ...

Informacje prasowe

act BSWW legal & tax doradcą przy zawarciu umów najmu powierzchni w kompleksie „Plac Unii”

Zespół Nieruchomości act BSWW legal & tax odpowiadał za kompleksowe doradztwo prawne w procesie negocjacji i zawarcia umów najmu powierzchni biurowej oraz handlowo-usługowej zlokalizowanej w obiekcie „Plac Unii”, przy ulicy Puławskiej w Warszawie. Na tym etapie pro...

Alert prawny

Likwidacja użytkowania wieczystego w 2023 roku

Etap projektu W dniu 5 kwietnia 2023 roku Premier, w imieniu Rady Ministrów, złożył do Parlamentu projekt ustawy o zmianie ustawy o gospodarce nieruchomościami oraz niektórych innych ustaw. Za projektem ustawy zagłosowało aż 442 posłów. 7 lipca Sejm odrzucił poprawki ...

Wszystkie aktualności